Croatian Nursing Journal, Vol. 5 No. 2, 2021.
Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.24141/2/5/2/3
Uporaba anketnog istraživanja o sigurnosti pacijenata u bolnicama na hrvatskom jeziku: psihometrijska validacija na uzorku hrvatskih medicinskih sestara
Adriano Friganović
orcid.org/0000-0002-9528-6464
; Klinički bolnički centar Zagreb, Zagreb, Hrvatska ; Zdravstveno veleučilište Zagreb, Zagreb, Hrvatska
Slađana Režić
orcid.org/0000-0002-2360-8508
; Klinički bolnički centar Zagreb, Zagreb, Hrvatska ; Zdravstveno veleučilište Zagreb, Zagreb, Hrvatska
Kristian Civka
; Klinički bolnički centar Zagreb, Zagreb, Hrvatska
Biljana Kurtović
orcid.org/0000-0001-9669-9829
; Zdravstveno veleučilište Zagreb, Zagreb, Hrvatska
Cecilija Rotim
; Zdravstveno veleučilište Zagreb, Zagreb, Hrvatska ; Poliklinika Rotim, Zagreb, Hrvatska ; Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, Osijek, Hrvatska
Sabina Krupa
; Rzeszow University, Rzeszow, Poland
Sažetak
Uvod. Sigurnost pacijenata tijekom hospitalizacije predstavlja jednu od najvećih briga bolnicama diljem svijeta. Obveza je svih medicinskih stručnjaka stvoriti sigurno okruženje za pacijente i spriječiti nesreće. Približno 50 % nuspojava može se spriječiti sustavnim pristupom.
Cilj. Cilj ove studije bio je ispitati temeljne dimenzije i psihometrijska svojstva upitnika Hospital Survey on Patient Safety Culture u hrvatskim bolničkim uvjetima te usporediti rezultate s izvornim upitnikom iz Sjedinjenih Američkih Država.
Metode. Uzorak se sastoji od 438 medicinskih sestara iz četiri kliničke bolnice. Svi sudionici potpisali su dokument o informiranom pristanku, a upitnike su medicinskim sestrama u njihovim jedinicama dostavile glavne sestre njihovih odjela. Analiza podataka provedena je s pomoću softvera IBM SPSS 25.0. Bartlettov test sferičnosti i Kaiser-Meyer-Olkinov (KMO) indikator izvedeni su s Cronbachovim alfa testom i standardnom devijacijom uzorka.
Rezultati. Svi čimbenici objašnjavaju ukupno 59 % varijance izmjerenog upitnika. Pouzdanost upitnika određena je primjenom internog koeficijenta konzistentnosti (Cronbachov alfa) na Hospital Survey on Patient Safety Culture s 12 čestica od 0,88, što je visoka interna pouzdanost konzistencije. Naši rezultati pokazuju da su čestice koje čine upitnik vrlo homogene prema objektu mjerenja.
Zaključak. Rezultati našeg istraživanja pokazali su da se upitnik može primijeniti u hrvatskim uvjetima i upotrebljavati u bolnicama. Također vjerujemo da je potrebno više istraživanja na ovu temu i da je to ključno za poboljšanje sigurnosti pacijenata u bolnicama. Potrebno je naglasiti kontinuiranu edukaciju medicinskih sestara o sigurnosti pacijenata u bolnicama.
Ključne riječi
njega; HSOPSC; sestrinstvo; pacijent; sigurnost; validacija
Hrčak ID:
271313
URI
Datum izdavanja:
24.1.2022.
Posjeta: 1.299 *