Pregledni rad
https://doi.org/10.15291/libellarium.3480
Zaštita baštine u budućnosti: tehnike predviđanja budućnosti kao pomoć oporavku i obnovi za vrijeme Covid-19 krize
Chiara Ronchini
; Policy Manager, Historic Environment Scotland, Edinburgh, United Kingdom
*
* Dopisni autor.
Sažetak
Cilj. Ovaj rad nastoji prikazati na koji način baštinske organizacije mogu odgovoriti na krizu i plan oporavka u slučajevima kada se radi o mnogostrukim budućim neizvjesnostima i to koristeći tzv. tehnike predviđanja budućnosti (engl. Futures Thinking). U radu se prikazuje pristup koji je Historic Environment Scotland (HES) koristio pri planiranju oporavka i obnove za vrijeme Covid-19 pandemije.
Pristup/metodologija/dizajn. U radu se kroz studiju slučaja prikazuje kako su raznovrsne tehnike anticipiranja budućnosti koristile da bi se postigla fleksibilnost rada HES-a. Radom se također ispituje kako će metodologija korištena u tim procesima pomoći u razvoju tehnike anticipiranja budućnosti i inkubatora virtualne inteligencije kao mehanizama podrške HES-ovim aktivnostima.
Rezultati. U radu je prikazano na koji način tehnike predviđanja budućnosti, kao na primjer planiranje scenarija, mogu biti upotrijebljene u mapiranju kritičnih neizvjesnosti i identifikaciji poslovnih prioriteta u različitim mogućim scenarijima neke baštinske organizacije. Prikazan je put koji je HES prošao u implementaciji tehnika predviđanja budućnosti i kako ih je koristio da bi započeo proces stvaranja otpornosti i održivosti u svojim aktivnostima
za vrijeme krize.
Originalnost/vrijednost. Budući da baštinske organizacije u tradicionalnom smislu ne koriste tehnike anticipiranja budućnosti, ovaj rad prikazuje slučaj u kojem su takvi alati vrijedni doprinosi i pristupu planiranja i preživljavanja kriza.
Ključne riječi
baština; COVID-19; odgovor na krizu; oporavak; strategija; tehnike predviđanja budućnosti
Hrčak ID:
311049
URI
Datum izdavanja:
26.8.2022.
Posjeta: 469 *