Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Rubno propuštanje pečata u fisurama nakon tretmana cakline samojetkajućim adhezivnim sustavom

Domagoj Glavina
E. Courson
Ilija Škrinjarić
M. Degrange


Puni tekst: hrvatski pdf 55 Kb

str. 326-327

preuzimanja: 567

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 50 Kb

str. 327-327

preuzimanja: 526

citiraj


Sažetak

Samojetkajući adhezivni sustavi istodobno s jetkanjem omogućuju penetraciju adheziva u jetkanu površinu cakline. Važne prednosti uporabe smojetkajućih adhezivnih sustava u postupku pečaćenja kao zamjeni za klasično jetkanje fosfornom kiselinom jesu: nema nanošenja kiseline i nema ispiranja.
Svrha je istraživanja bila analizirati penetraciju i rubnu propustljivost pečata apliciranih nakon tretmana cakline samojetkajućim adhezivnim sustavom. 45 zuba podijelje nih u 3 skupine zapečaćeno je materijalom Concise White Sealant (3M Dental Products) nakon sljedećeg postupka pripreme površine cakline: Skupina 1: okluzalna površina jetkana je 37% fosfornom kiselinom 30 s, ispirana 15 s i sušena 15 s, nakon sušenja nanesen je materijal za pečaćenje i osvijetljen 20 s; skupina 2: Okluzalna površina tretirana je samojetkajućim adhezivnim sustavom Prompt- L-Pop (Espe Dental AG) 20 s i osvijetljen 10 s (Optilux, Demetron Research Company), materijal za pečaćenje zatim je nanesen i osvijetljen 20 s; skupina 3: Okluzalna površina tretirana ja samojetkajućim adhezivnim sustavom Prompt-L-Pop 20 s i odmah nakon tretmana nanesen je materijal za pečaćenje, oba materijala istodobno su osvijetljena 20 s. Svi su zubi termociklirani 1.800 ciklusa na temperaturi 5 - 55°C s 10 s imerzije u svakoj kupki. Rubna propustljivost ispitana je postupkom bojenja otopinom AgNO3. Zubi su uloženi u akrilnu smolu, prerezani (3-5 rezova po uzorku) i fotografirani pod 10 x povećanjem stereo mikroskopa. Rubna propustljivost mjerena je postupkom po Överböu i Raadalu. Statistička je rašlamba učinjena neparametrijskim testovima Kruskal-Wallis i Mann-Whitney.
Penetracija materijala u dubinu fisura bila je između 87,8 - 92,1% bez statistički znatne razlike između skupina. Ustanovljena je statistički znatna razlika između klasičnoga postupka jetkanja i uporabe samojetkajućeg adhezivnog sustava (p = 0,003). Nije ustanovljena statistički znatna razlika u skupinama tretiranim samojetkajućim adhezivnim sustavom s polimerizacijom ili bez nje (p = 0,1234). Muguće je zaključiti da “all in one” samojetkajući adhezivni sustav Prompt-L-Pop nije tako djelotvoran kao kombinacija jetkanja fosfornom kiselinom i materijala za pečaćenje za dobivanje dobroga rubnog zatvaranja.

Ključne riječi

Hrčak ID:

3171

URI

https://hrcak.srce.hr/3171

Datum izdavanja:

15.9.2003.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.100 *