Kratko priopćenje
Nesreće i ozljede na radu: učinci preventivnih programa sigurnosti na radu
Jovica Jovanović
Milan Jovanović
Sažetak
Ozljede na radu vodeći su uzrok morbiditeta i mortaliteta radnika. Opći, humani, socijalni i financijski gubici izrazito su visoki. Ozljede na radu odgovornije su za značajniji broj izgubljenih radnih sati, smanjenje produktivnosti i gubitke godina radnog staža nego i jedno drugo bolesno stanje radnika.
Stoga je zakonska obveza provođenje preventivnih programa zaštite i sigurnosti na radu. Međutim, zemlje u tranziciji obilježava izostanak nadzora nad provođenjem zakonskih obveza zaštite na radu pa tako i u vezi s osposobljavanjem radnika za rad na siguran način.
U desetogodišnjem razdoblju od 1993. do 2002. godine u dva poduzeća (tekstilna industrija, obrada metalnih proizvoda) praćen je prosječni godišnji broj nesreća i ozljeda na radu. Od 1993. do 1997. godišnja stopa nesreća koje su za posljedicu imale ozljedu bila je slična u oba poduzeća (od 12,8 ‰ do 13,9 ‰). Od 1997. godine u poduzeću tekstilne industrije počinju se provoditi programi nadzora i prevencije nesreća i ozljeda na radu. Od 1998. do 2002. godine prosječna godišnja stopa nesreća i ozljeda, kao i težina ozljeda u tom kolektivu značajno se smanjuju (p<0,05) u odnosu na prethodno razdoblje, što nije slučaj u ručnoj obradi metalnih proizvoda. Godišnja stopa incidencije nesreća koje su za posljedicu imale ozljedu u razdoblju od 1998. do 2002. godine u poduzeću tekstilne industrije iznosila je od 3,4 ‰ do 3,6 ‰, dok se u ručnoj obradi metala i dalje kretala od 13,3 ‰ do 13,5 ‰ (p<0,05). Programi obučavanja za rad na siguran način najznačajnije su učinke imali u najmlađih i najstarijih radnika s manje od 5 godina radnog iskustva.
Ključne riječi
industrija tekstila; radnici; ručna obrada metalnih predmeta; tranzicija
Hrčak ID:
254
URI
Datum izdavanja:
15.11.2004.
Posjeta: 3.352 *