Izvorni znanstveni članak
Miješane poruke u časopisima: Studija slučaja časopisa Obrazi
Katarina Štular
; master student, Faculty of Social Studies, University of Ljubljana
Sažetak
Posljednjih godina, medijski kritičari su izrazili veliku zabrinutost zbog nejasnih razgraničenja između dviju vrsta novinskih sadržaja: oglasa i uredničkog sadržaja. Cilj ovog rada jest da pokaže miješane novinarski i oglašivački diskurs na razini teksta. Koristim Fairclough's Critical Discourse Analysis pristup i kombiniram analizu tekstova i analizu diskursa u proučavanju i tumačenju teksta. Cilj rada je, između ostalog, ukazati na korist od Fairclough’s version of Critical Discourse Analysis kroz miješane poruke u miješanom diskursu s opažanjem sudionika i ciljanim intervjuima. Analiziram kako su miješane poruke u časopisu Obrazi bile konstruirane i tko je utjecao na njihovo osmišljavanje.
Rezultati pokazuju da postoje dva žanra miješanih poruka: kratke informativne poruke i miješani savjetodavni članci. Miješane poruke imaju prednost prednost pred nemiješanim člancima. Prije nego što časopise ide u tisak, oglašivači mogu provjeriti miješane poruke i promijeniti ih. Čineći to, ulaze u ulogu novinara I time novinari prestaju biti ti koji odlučuju na koji će način sadržaj biti predstavljen.
Analiza proizvodnje je razotkrila motive i svrhe sudionika u procesu proizvodnje miješanih poruka. Analiza diskursa pokazala je, kroz tekst, da novinari u promoviranju uključuju elemente diskursa koji su temeljeni na miješanim porukama.
Ključne riječi
miješane poruke; časopis o stilu života; oglašavanje; novinarstvo; interdiskurzitivnost; praksa produkcije
Hrčak ID:
37286
URI
Datum izdavanja:
4.5.2009.
Posjeta: 3.279 *