Kineziologija, Vol. 36 No. 1., 2004.
Stručni rad
Učinkovitost brazilske i njemačke reprezentacije te momčadi koje su doživjele poraz u utakmicama s njima na 17. svjetskom prvenstvu u nogometu
Andrzej Szwarc
Sažetak
Uvod
Teško je točno definirati faktore koji dovode do pobjede ili poraza zbog vrlo kompleksne prirode nogometne igre. Ipak, prepoznaju li se različiti oblici igračke aktivnosti i prikupe li se brojni podaci o ponašanju igrača na utakmici, moglo bi biti moguće utvrditi faktore koji omogućuju uspješnost u natjecanju. Druga korisna metoda za identifikaciju faktora ključnih za konačni sportski uspjeh jest procjena kvalitete i kvantitete izvedbe tehničko-taktičkih elemenata igre pobjedničkih i gubitničkih ekipa u izravnom susretu. Stoga je u radu uspoređena igračka učinkovitost finalista (Brazil i Njemačka) i ekipa koje su te dvije momčadi porazile na putu do završnice Svjetskog nogometnog prvenstva 2002. g. u Sjevernoj Koreji i Japanu.
Metode
Analiza je provedena na video zapisima 12 utakmica (7 utakmica brazilske reprezentacije i 5 utakmica njemačke reprezentacije. U analizi se promatra igra te dvije reprezentacije, ali i njihovih 10 suparnika, tako da su provedena ukupno 24 promatranja, a rezultati su upisani u pripremljene obrasce. Uporabljena je Szwarcova metoda opisivanja i registriranja (Szwarc, 2002). Izračunata je aritmetička sredina frekvencija svih TE-TA akcija za svaku utakmicu za svakog suparnika odvojeno, tj. za Brazil i Njemačku (pobjednici) te za ostale momčadi (gubitnici). Potom su izračunati koeficijenti učinkovitosti i međusobno su uspoređeni.
Rezultati
Podaci u tablici 2 i na dijagramu pokazuju da su brazilska i njemačka momčad bile općenito neznatno učinkovitije od svojih suparnika. Postigli su bolje rezultate u 10 od ukupno 15 pokazatelja. U napadu su dobivene značajne razlike u učinkovitosti udaraca na vrata (Ss, Sg, Ssfg) i u točnosti dodavanja u teškim situacijama (Pt). Gubitnici su bili učinkovitiji samo u vođenju lopte (D1x1) i u točnosti dodavanja u situacijama bez pritiska (P³). Malo je drugačija slika u pokazateljima učinkovitosti igre u obrani. Gubitnici su bili bolji u ukupnoj obrambenoj učinkovitosti (O) i u tzv. pokazateljima aktivne igre u obrani (Rp i Oa). Brazilci i Nijemci bili su bolji u osvajanju lopte u situacijama jedan-na-jedan (R1x1) i u pasivnoj obrani (Op). Što se najvažnijih obrambenih elemenata tiče - obrane gola (Bo) i vratareve igre (Bb), gubitnici su bili puno učinkovitiji od svojih suparnika, finalista Svjetskog prvenstva.
Pobjednici su u prosjeku po utakmici uputili 18 udaraca na vrata (samo četiri udarca više od gubitnika), ali učinkovitost njihovih šutova bila je tri puta viša od učinkovitosti gubitnika (Ss = 14,35 za Brazil i Njemačku naspram 4,73 za ostatak ekipa). Gubitnici su rjeđe postizali pogotke (u prosjeku jedan na dvije utakmice), što govori o njihovoj realizatorskoj nemoći.
Brazilski i njemački igrači izveli su u prosjeku 355 dodavanja, što je gotovo 33 dodavanja manje od gubitnika. Finalisti su bili precizniji od gubitnika (82,43% naspram 81,19%), ali je njihova učinkovitost dodavanja u teškim situacijama jako nadmašila preciznost gubitnika (Pt pobjednika 80,83% naspram 60,25% poraženih).
Igra u obrani još više razlikuje pobjednike od gubitnika. Brazilci i Nijemci su puno češće osvajali loptu u situacijama jedan-na-jedan i presijecanjem. Oni su kao pobjednici izlazili iz, u prosjeku, 142 dvoboja po utakmici (O = 80,37%), a gubitnici su bili uspješni u samo 130 dvoboja (81,67%).
Brazilci i Nijemci su bili bolji u tzv. pasivnoj obrani, tj. u čišćenju lopti izvan područja izravne ugroženosti vrata. Njihov indeks učinkovitosti (Op) je za 21% viši od indeksa gubitnika (53,74% naspram 32,31%).
To je i razlog zašto su indeksi obrane gola (Bo) i vratareve igre (Bb) takvi. Premda su gubitnici upućivali više udaraca na vrata (prosječno 16 prema 10,75 udaraca), brazilski i njemački vratari rjeđe su morali braniti svoj gol (3,25, dok su vratari gubitnika obranili u prosjeku 5 udaraca). Učinkovitost Brazilaca i Nijemaca u varijabli obrana vrata bila je 96,99% i približno 92,86% u varijabli vratarova igra. Kod gubitnika ti su pokazatelji iznosili 94,58% i 65,93%.
Rasprava i zaključci
Dobiveni rezultati potvrdili su iskustvenu spoznaju da je za uspjeh u natjecanju vrhunskih momčadi najvažnije postići pogodak i zadržati posjed lopte najjednostavnijim i najučinkovitijim TE-TA elementima. Kao po pravilu, pobjednici su prepuštali inicijativu suparnicima i prisiljavali ih na pozicijski napad (česta izmjena uzaludnih i nevažnih dodavanja daleko od gola). U obrani pobjednici uglavnom koriste jednostavne TE-TA metode - prekidanje protivnikovih akcija presijecanjem lopti ili uklizavanjem u situacijama jedan-na-jedan, izvrsna suradnja 7-8 braniča, čime smanjuju udio vratareve igre u obrani gola. Takva igra prisiljava suparnika na nepovoljne akcije, netočna dodavanja i udarce na vrata, kojima se suprotstavljaju dobrim postavljanjem u obrani i blokiranjem udaraca.
Istraživanje je pokazalo koji su elementi ključni za pobjedu. Nije bilo velike razlike u općim pokazateljima učinkovitosti pobjednika i gubitnika. Pobjednici su bili efikasniji u samo nekoliko elemenata, ali ti elementi upućuju na tehničku i taktičku zrelost pobjedničkih momčadi te na vrhunsku kvalitetu igre, osobito u individualnim akcijama. Za pobjedu odlučujući elementi jesu: točnost dodavanja u teškim situacijama, učestalost i učinkovitost udaraca na vrata, osvajanje posjeda lopte u izravnim dvobojima sa suparničkim igračima i, iznad svega, učinkovita obrana vlastitoga gola.
Ključne riječi
Hrčak ID:
4224
URI
Datum izdavanja:
28.6.2004.
Posjeta: 4.021 *