Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

Temporomandibularni poremećaji – uloga neuromuskularne stomatologije

Iva Alajbeg orcid id orcid.org/0000-0001-8524-5661 ; Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 451 Kb

str. 33-40

preuzimanja: 1.443

citiraj


Sažetak

Poremećaji funkcije žvačnog sustava (tzv. temporomandibularni poremećaji) problem su s kojim se sve češće susrećemo u svakodnevnoj praksi. Kliničari se uglavnom slažu u tome da najvažniju ulogu u njihovu nastanku imaju psihosocijalni čimbenici (stres), trauma – koja može biti makrotrauma, kao što je npr. udarac u čeljust, ili mikrotrauma, ona povezana s kroničnom mišićnom hiperaktivnošću (bruksizmom) ili okluzijskom nestabilnošću – te okluzijski uvjeti.
Neuromuskularna stomatologija moderan je oblik dijagnostike i liječenja tih poremećaja. Ona objektivno procjenjuje kompleksan odnos između zubi, žvačnih mišića, temporomandibularnih zglobova i kranijalnih živaca kako bi među njima postigla sklad. Za razliku od standardnih dijagnostičkih metoda kliničke funkcijske analize kojima se koristi tradicionalna stomatologija, neuromuskularna stomatologija u tu se svrhu koristi različitim kompjutoriziranim suvremenim tehnikama kojima se bilježi pomicanje donje čeljusti (analiza kretnji donje čeljusti), registriraju mišićnu aktivnost (elektromiografija) i identificiraju zvukove zgloba (elektrosonografija i analiza zglobnih vibracija).
Činjenica je ipak da do danas još uvijek ne postoji dovoljan broj randomiziranih dvostruko slijepih kliničkih studija koje bi nam mogle objektivno pomoći u odabiranju odgovarajućeg načina dijagnostike i liječenja, a koje će u budućnosti zasigurno doprinijeti rješavanju enigmi temporomandibularnih poremećaja.

Ključne riječi

temporomandibularni poremećaji; neuromuskularna stomatologija; žvačni mišići

Hrčak ID:

51464

URI

https://hrcak.srce.hr/51464

Datum izdavanja:

12.4.2010.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.851 *