hrcak mascot   Srce   HID

Kratko priopćenje

Perioralni dermatitis kao posljedica dugotrajne primjene topičkih kortikosteroida

Darinka Periša ; Klinika za dermatovenerologiju, KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Ines Brajac ; Klinika za dermatovenerologiju, KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Marija Kaštelan ; Klinika za dermatovenerologiju, KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska

Puni tekst: hrvatski, pdf (546 KB) str. 101-105 preuzimanja: 3.248* citiraj
APA 6th Edition
Periša, D., Brajac, I. i Kaštelan, M. (2012). Perioralni dermatitis kao posljedica dugotrajne primjene topičkih kortikosteroida. Medicina Fluminensis, 48 (1), 101-105. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/80239
MLA 8th Edition
Periša, Darinka, et al. "Perioralni dermatitis kao posljedica dugotrajne primjene topičkih kortikosteroida." Medicina Fluminensis, vol. 48, br. 1, 2012, str. 101-105. https://hrcak.srce.hr/80239. Citirano 13.04.2021.
Chicago 17th Edition
Periša, Darinka, Ines Brajac i Marija Kaštelan. "Perioralni dermatitis kao posljedica dugotrajne primjene topičkih kortikosteroida." Medicina Fluminensis 48, br. 1 (2012): 101-105. https://hrcak.srce.hr/80239
Harvard
Periša, D., Brajac, I., i Kaštelan, M. (2012). 'Perioralni dermatitis kao posljedica dugotrajne primjene topičkih kortikosteroida', Medicina Fluminensis, 48(1), str. 101-105. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/80239 (Datum pristupa: 13.04.2021.)
Vancouver
Periša D, Brajac I, Kaštelan M. Perioralni dermatitis kao posljedica dugotrajne primjene topičkih kortikosteroida. Medicina Fluminensis [Internet]. 2012 [pristupljeno 13.04.2021.];48(1):101-105. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/80239
IEEE
D. Periša, I. Brajac i M. Kaštelan, "Perioralni dermatitis kao posljedica dugotrajne primjene topičkih kortikosteroida", Medicina Fluminensis, vol.48, br. 1, str. 101-105, 2012. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/80239. [Citirano: 13.04.2021.]

Sažetak
Cilj: Perioralni dermatitis je kronična ekcematoidna i papulopustulozna upalna dermatoza kože lica od koje najčešće obolijevaju žene mlađe i srednje dobi. Etiopatogeneza je nepoznata, a od mogućih etioloških čimbenika u obzir dolaze dugotrajna uporaba topičkih kortikosteroida, kozmetičkih preparata na bazi petrolata i parafina, infektivni uzročnici, hormoni, gastrointestinalni poremećaj, neurogena upala i emocionalni stres. Prikaz slučaja: Prikazana je 49-godišnja žena s izrazitim eritemom kože lica, edemom kapaka te brojnim grupiranim papulama i papulopustulama na koži lica, uz brojne subjektivne simptome. Bolesnica je samoinicijativno duže od godinu dana na licu primjenjivala potentni kortikosteroidni pripravak. Rasprava i zaključak: Prikaz slučaja govori u prilog hipotezi o važnoj ulozi topičkih kortikosteroida u patogenezi perioralnog dermatitisa. U radu je prikazan i pregled recentne literature o etiologiji, patogenezi i liječenju bolesti.

Ključne riječi
nuspojave; perioralni dermatitis; topički kortikosteroidi

Hrčak ID: 80239

URI
https://hrcak.srce.hr/80239

[engleski]

Posjeta: 4.034 *