Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Biotičke razlike u submerznom i emerznom sedimentu eulitorala Sakadaškog jezera (Park prirode Kopački rit, Hrvatska)

I. Bogut
J. Vidaković


Puni tekst: engleski pdf 238 Kb

str. 157-170

preuzimanja: 599

citiraj


Sažetak

Granulometrijska svojstva sedimenta, količina organske tvari i sadržaj vlage u sedimentu mjereni su radi utvrđivanja njihove važnosti u određivanju biotičke strukture sedimenta (bakterija, praživotinja, i posebno, meiofaune) u razdoblju od veljače do prosinca 1998. godine na tri postaje (submerznoj, na kontaktu vode i kopna te emerznoj) u eulitoralu Sakadaškog jezera u Parku prirode Kopački rit u Hrvatskoj.
Ukupno je zabilježeno 10 skupina meiofaune: oblići, veslonošci (uključujući nauplije), kolnjaci, maločetinaši, trbodlaci, rašljoticalci, dugoživci, virnjaci, grinje i ličinke kukaca. Utvrđen relativno velik broj skupina meiofaune, ali s malom gustoćom, posljedica je fizičkih i kemijskih čimbenika istraživanog područja, prvenstveno pjeskovite strukture sedimenta. Oblići su bili dominantna skupina meiofaune na svim istraživanim postajama.
Na submerznoj postaji statistički značajna korelacija utvrđena je između količine organske tvari u sedimentu i vodostaja Sakadaškog jezera, između količine organske tvari i sadržaja vlage u sedimentu te između broja ukupnih bakterija i praživotinja. Na kontaktu vode i kopna statistički značajna korelacija utvrđena je između sadržaja vlage u sedimentu i gustoće ukupne meiofaune i oblića. Za istu postaju, kao i za emerznu, utvrđena je statistički značajna korelacija između brojnosti praživotinja i gustoće meiofaune te između brojnosti praživotinja i oblića.

Ključne riječi

bakterije; praživotinje; meiofauna; eulitoral; jezero

Hrčak ID:

11677

URI

https://hrcak.srce.hr/11677

Datum izdavanja:

30.6.2002.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.434 *