Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

POSEBNOSTI PROGRAMA ZA STUDIJ SESTRINSTVO SVEUČILIŠTA U DUBROVNIKU U FUNKCIJI RAZVOJNIH POTREBA DUBROVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE

Narcis Hudorović orcid id orcid.org/0000-0002-6760-3426 ; Kliničko bolnički centar "Sestre milosrdnice"


Puni tekst: hrvatski pdf 634 Kb

str. 83-105

preuzimanja: 1.117

citiraj


Sažetak

U članku se opisuje današnje stanje sestrinstva u Republici Hrvatskoj (RH), i potreba za edukacijom medicinskih sestara, s posebnim naglaskom na specifičnosti ove županije kako bi se onemogućili razvojni problemi, i bolje odredile razvojne potrebe visoko-školskog obrazovanja i zdravstva.
Prema podacima iz registra Hrvatske komore medicinskih sestara, danas u RH ima 6 147 medicinskih sestara/tehničara sa završenim studijem sestrinstva. Istovremeno broj medicinskih sestara na 100 000 stanovnika iznosi 569, što je znatno manje od prosjekla EU-a (782/100 000). Zbog toga je vidljivo da je potrebno školovati znatan broj medicinskih sestara radi stjecanja specifičnih znanja.
Zdravstveni sustavi novih zemalja članica Europske unije moraju se prilagoditi njezinu globalnom zdravstvenom sustavu i dosegnuti propisanu i prepoznatljivu kvalitetu zdravstvene edukacije, a u provedbi promjena moraju se zadovoljiti smjernice regionalnog ureda za Europu Svjetske zdravstvene organizacije uz istodobno poštovanje direktiva Europske unije (2005/36/EZ, 2013/55), i smjernica o priznavanju stručnih kvalifikacija, slobodi pružanja usluga i poslovnog djelovanja (2004/66/EZ).
U nastojanju da se unaprijedi zdravstvena struktura u DNŽ program studija Sestrinstvo pri Sveučilištu u Dubrovniku u mogućnosti je osposobiti medicinsku sestru/tehničara za provedbu zdravstvenog odgoja i edukacije, aktivno uključivanje u znanstvena istraživanja i za istovremenu uporabu naučenih znanja u nadvladavanju problema i potreba gospodarstva. Stoga su danas medicinske sestre/tehničari po završetku stručnog studija Sestrinstvo Sveučilišta u Dubrovniku osposobljeni provoditi i one postupke u liječenju bolesnika koje su u bliskoj prošlosti bili samo u domeni liječnika. Primjer opisane inovacije u zdravstvenom sustavu je uz potrebno znanje za organiziranje klinika u kojima samo medicinske sestre prate stanje zdravlja, provode edukaciju, psihosocijalnu podršku bolesnika i donose završne zaključke o tijeku liječenja bolesnika (engl. Nurse Led Clinic- -NLC). Osnivanje NLC u skladu je s ciljevima Nacionalne strategije razvoja sestrinstva RH, što bi u Dubrovačko-neretvanskoj županiji istovremeno znatno podiglo standarde zdravstvenih usluga uz smanjenje troškova liječenja.

Ključne riječi

zdravstveni sustav; sestrinstvo u Hrvatskoj; obrazovanje medicinskih sestara; unapređenje zdravstva; liječenje bolesnika

Hrčak ID:

136521

URI

https://hrcak.srce.hr/136521

Datum izdavanja:

23.12.2014.

Posjeta: 1.768 *