Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

PRVI NALAZ ENTOMOPATOGENE GLJIVE Entomophaga maimaiga Humber, Shimazu & R.S. Soper NA GUBARU U BOSNI I HERCEGOVINI

Marno Milotić orcid id orcid.org/0000-0003-1910-5219 ; Faculty of Forestry, University of Zagreb
Osman Mujezinović ; Faculty of Forestry University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Mirza Dautbašić ; Faculty of Forestry University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Tarik Treštić ; Faculty of Forestry University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Daniela Pilarska ; Institute of Biodiversity and Ecosystem Research, Bulgarian Academy of Sciences, Sofia, Bulgaria / Faculty of Forestry and Wood Sciences, Czech University of Life Sciences, Prague, Czech Republic
Danko Diminić ; Faculty of Forestry, University of Zagreb


Puni tekst: hrvatski pdf 579 Kb

str. 59-66

preuzimanja: 397

citiraj


Sažetak

Nedavna otkrića gljivičnog patogena Entomophaga maimaiga Humber, Shimazu & R.S. Soperu susjednim istočnim i sjevernim zemljama Europe, posebice u Hrvatskoj, te pojavnost progradacija populacija gubara (Lymantria dispar L.) u pojedinim područjima Bosne i Hercegovine, privukla su pozornost istraživača na mogućnost prisutnosti ovog patogena u lokalnim populacijama gubara. Interes istraživača usmjerio se na lokacije zabilježenih mjesta progradacije gubara koja se nalaze u sjevernim dijelovima Bosne i Hercegovine. S obzirom na malu zračnu udaljenost tih lokacija s lokacijama masovne pojavnosti patogena E. maimaiga u Republici Hrvatskoj i Srbiji, hipoteza je bila provjeriti mogućnost prelaska patogena duž graničnog područja rijeke Save i Drine te ulazak u Bosnu i Hercegovinu.
Istraživanje je obavljeno početkom srpnja 2013. godine. Odabrano je pet lokacija u kojima je zabilježeno stanje progradacije populacije gubara, te uočen značajni mortalitet larvi gubara od nepoznatog uzročnika. Uzorci larvalnih kadavera sakupljeni su sa stabala na visini od 0,5–1,5 m iznad razine tla. Sakupljani su samo stariji larvalni stadiji (L4 – L6) zbog kasnijeg vremenskog razdoblja uzorkovanja, te analizirani u Laboratoriju za patologiju drveća Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Kod svih pet uzoraka tkiva uginulih larvi s pet različitih lokacija, pronađene su azigospore ili konidije (konidio­spore) i azigospore vrste E. maimaiga. Tip spora koji će se formirati nakon smrti domaćina ovisi o patogenu i načinu infekcije, faktorima vezanim za domaćina i okolišnim uvjetima. Makroskopski simptomi napada gljive E. maimaiga bili su jasno vidljivi na terenu, zajedno s nekim znacima larvalnog mortaliteta od strane poliedrije (LdMNPV), međutim u znatno manjem obujmu. Prisutno je bilo vrlo malo znakova parazitoidnog mortaliteta, ali sa značajnom prisutnošću tipičnih predatora gubara kao što je Calosoma sycophanta L., koji je bio prisutan u sta­diju ličinke i imaga.

Ključne riječi

Entomophaga maimaiga; Lymantria dispar; biološka kontrola; gljivični patogen; prostorno širenje; mortalitet; prirodni neprijatelji; defolijatori

Hrčak ID:

137363

URI

https://hrcak.srce.hr/137363

Datum izdavanja:

28.2.2015.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.317 *