Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

O PRIMALJAMA U BRODU NA SAVI U XIX. STOLJEĆU

Vesna Ćosić ; Poliklinika Ćosić, Slavonski Brod, Hrvatska
Stella Fatović Ferenčić ; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Odsjek za povijest medicinskih znanosti, Zagreb, Hrvatska
Blaženka Miškić ; Medicinski fakultet Osijek, Sveučilište J.J.Strossmayera Osijek, Osijek, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 215 Kb

str. 303-316

preuzimanja: 754

citiraj


Sažetak

Razvoj populacijske politike i zdravstvene legislative kao posljedica državne potrebe za većim brojem mladih, zdravih, radno i vojno aktivnih stanovnika, rezultirao je školovanjem svih zdravstvenih radnika pa i primalja, zakonskim reguliranjem njihovog rada, povećanjem njihovog broja, te usavršavanjem primaljske struke. Razvojem ove struke su se postepeno poboljšavali uvjeti rađanja žena , nadzor trudnoća i porođaja, a na taj način se utjecalo na natalitet i mortalitete populacije kao i na prirodni prirast.
Na primjeru Broda na Savi vidi se da je to bio dugotrajan i ne kontrolirani razvoj primaljske struke, na ovim prostorima, na koji su utjecale loše socioekonomske prilike ,loše klimatske prilike, te prisutnost granice i posljedično velikih migracija stanovništva.
Važno je uočiti da tada udareni temelji populacijskoj politici, a uz nju i promatranoj primaljskoj struci su omogućili razvoj istih u nadolazećim periodu.

Ključne riječi

Primalje; XIX. stoljeće; zdravstvena legislativa; Vojna krajina; Slavonski Brod (Brod na Savi)

Hrčak ID:

152036

URI

https://hrcak.srce.hr/152036

Datum izdavanja:

15.12.2015.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.577 *