hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

Карпинското евангелие и неговото место меѓу словенските полни апракоси

Вангелија Десподова

Puni tekst: makedonski, pdf (11 MB) str. 171-184 preuzimanja: 195* citiraj
APA 6th Edition
Десподова, В. (1986). Карпинското евангелие и неговото место меѓу словенските полни апракоси. Slovo, (36), 171-184. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/14648
MLA 8th Edition
Десподова, Вангелија. "Карпинското евангелие и неговото место меѓу словенските полни апракоси." Slovo, vol. , br. 36, 1986, str. 171-184. https://hrcak.srce.hr/14648. Citirano 21.01.2020.
Chicago 17th Edition
Десподова, Вангелија. "Карпинското евангелие и неговото место меѓу словенските полни апракоси." Slovo , br. 36 (1986): 171-184. https://hrcak.srce.hr/14648
Harvard
Десподова, В. (1986). 'Карпинското евангелие и неговото место меѓу словенските полни апракоси', Slovo, (36), str. 171-184. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/14648 (Datum pristupa: 21.01.2020.)
Vancouver
Десподова В. Карпинското евангелие и неговото место меѓу словенските полни апракоси. Slovo [Internet]. 1986 [pristupljeno 21.01.2020.];(36):171-184. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/14648
IEEE
В. Десподова, "Карпинското евангелие и неговото место меѓу словенските полни апракоси", Slovo, vol., br. 36, str. 171-184, 1986. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/14648. [Citirano: 21.01.2020.]

Sažetak
По својата намена и редоследот на евангелските четива во рамките на целата книга Капринското ев. представува поли апракос, но според класификацијата на Г. А. Воскресенски тоа не спаѓа во втората, туку во првата редакција. Лексиката на Крп е многу архаична и посебно блиска со ракописите од првата редакција на евангелискиот текст, а исто така и со лексиката на постарите триоди.
Според класификацијат на словенските полни апракоси што је врши Л. П. Жуковскаја е од триот на Мстиславово ев. и спаѓа во 5 група Според нас, тоа спаѓа во 10 група, эашто дополнителната седмица почнува со саботата и има четива эа сите денови.
За да го определиме местото на Кро меѓу полните апракоси од ист тип, го споредивме со срп. Вуканово и со макед. Радомитово ев. (ЈАЗУ, III b 24 ). Деталната текстолошка аналиэа покажува дека и покрај тоа што Крп Рад Вук се полни апракоси од ист тип, меѓу нив има некои стихи раэлики од кои проиэлегу дека Рад и Вук се текстолошки поблицки, додека крп стои настрана. Посебноста на Крп во лексички и текстолошки погле го эголемува неговото эначење эа објаснувањето на еволуцијата на словенскиот превод на евангелието.

Hrčak ID: 14648

URI
https://hrcak.srce.hr/14648

[hrvatski]

Posjeta: 411 *