hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad
https://doi.org/10.20471/acc.2017.56.02.11

Fotoosjetljivost uzrokovana lijekovima – kontinuirani dijagnostički izazov

Liborija Lugović-Mihić   ORCID icon orcid.org/0000-0001-7494-5742 ; Clinical Department of Dermatovenereology, Sestre milosrdnice University Hospital Center, Zagreb, Croatia
Tomislav Duvančić   ORCID icon orcid.org/0000-0002-6121-3232 ; Clinical Department of Dermatovenereology, Sestre milosrdnice University Hospital Center, Zagreb, Croatia
Iva Ferček ; Clinical Department of Dermatovenereology, Sestre milosrdnice University Hospital Center, Zagreb, Croatia
Petra Vuković ; Clinical Department of Dermatovenereology, Sestre milosrdnice University Hospital Center, Zagreb, Croatia
Iva Japundžić   ORCID icon orcid.org/0000-0002-7544-0372 ; Clinical Department of Dermatovenereology, Sestre milosrdnice University Hospital Center, Zagreb, Croatia
Diana Ćesić ; Clinical Department of Dermatovenereology, Sestre milosrdnice University Hospital Center, Zagreb, Croatia

Puni tekst: engleski, pdf (120 KB) str. 277-283 preuzimanja: 694* citiraj
APA 6th Edition
Lugović-Mihić, L., Duvančić, T., Ferček, I., Vuković, P., Japundžić, I. i Ćesić, D. (2017). Drug-Induced Photosensitivity – a Continuing Diagnostic Challenge. Acta clinica Croatica, 56. (2.), 277-283. https://doi.org/10.20471/acc.2017.56.02.11
MLA 8th Edition
Lugović-Mihić, Liborija, et al. "Drug-Induced Photosensitivity – a Continuing Diagnostic Challenge." Acta clinica Croatica, vol. 56., br. 2., 2017, str. 277-283. https://doi.org/10.20471/acc.2017.56.02.11. Citirano 16.06.2021.
Chicago 17th Edition
Lugović-Mihić, Liborija, Tomislav Duvančić, Iva Ferček, Petra Vuković, Iva Japundžić i Diana Ćesić. "Drug-Induced Photosensitivity – a Continuing Diagnostic Challenge." Acta clinica Croatica 56., br. 2. (2017): 277-283. https://doi.org/10.20471/acc.2017.56.02.11
Harvard
Lugović-Mihić, L., et al. (2017). 'Drug-Induced Photosensitivity – a Continuing Diagnostic Challenge', Acta clinica Croatica, 56.(2.), str. 277-283. https://doi.org/10.20471/acc.2017.56.02.11
Vancouver
Lugović-Mihić L, Duvančić T, Ferček I, Vuković P, Japundžić I, Ćesić D. Drug-Induced Photosensitivity – a Continuing Diagnostic Challenge. Acta clinica Croatica [Internet]. 2017 [pristupljeno 16.06.2021.];56.(2.):277-283. https://doi.org/10.20471/acc.2017.56.02.11
IEEE
L. Lugović-Mihić, T. Duvančić, I. Ferček, P. Vuković, I. Japundžić i D. Ćesić, "Drug-Induced Photosensitivity – a Continuing Diagnostic Challenge", Acta clinica Croatica, vol.56., br. 2., str. 277-283, 2017. [Online]. https://doi.org/10.20471/acc.2017.56.02.11

Sažetak
Prilikom uzimanja različitih lijekova moguće su nuspojave na koži,među kojima su i reakcije povezane s fotoosjetljivošću lijeka. Fotoosjetljivost uzrokovana lijekovima može se iskazati u obliku fototoksične reakcije (koje su češće) ili fotoalergijske reakcije (koje su rjeđe i uključuju alergijske mehanizme). Kao lijekovi s visokim fotoosjetljivim potencijalom ističu se amjodaron, nesteroidni antireumatici (NSAR), kardiovaskularni lijekovi (kao amjodaron), fenotiazini (osobito klorpromazin), retinoidi, antibiotici (sulfonamidi, tetraciklini, osobito dimeklociklin i kinoloni) itd. Posljednjih su godina reakcije fotoosjetljivosti zabilježene i na novije lijekove kao što je ciljana antitumorska terapija, npr. inhibitori BRAF kinaze (vemurafenib, dabrafenib), EGFR inhibitori, VEGFR inhibitori, MEK inhibitori, inhibitori Bcr-Abl tirozin kinaze itd. U bolesnika koji uzimaju lijekove tijekom dužeg razdoblja (npr. NSAR, kardiovaskularni lijekovi itd.) osobit problem je mogućnost neprepoznavanja lijekom potaknute kožne fotoosjetljivosti koja se javlja u ljetnim mjesecima. Stoga bi kod uzimanja anamneze bolesnika liječnik/dermatovenerolog trebao imati na umu da bilo koji lijek koji bolesnik uzima može biti uzrok kožnih promjena. Prema tome, bolesnike koji duže vrijeme uzimaju potencijalno fotoosjetljive lijekove i postupke treba upozoriti na mogućnost ovih nuspojava na koži te bi ih trebalo savjetovati da izbjegavaju izravno izlaganje sunčevu svjetlu i da primjenjuju mjere za zaštitu od sunčeve svjetlosti. Ako se na vrijeme započne s mjerama zaštite od sunca onda često nije potrebno prekidati liječenje koje uključuje fotoosjetljive lijekove. Ako se takve reakcije ipak pojave treba započeti protuupalnu i protualergijsku terapiju.

Ključne riječi
Uzimanje lijekova, popratni učinci i štetna djelovanja; Fotosenzitivni poremećaji; Dermatitis, fototoksični – terapija; Dermatitis, fotoalergični – terapija

Hrčak ID: 186441

URI
https://hrcak.srce.hr/186441

[engleski]

Posjeta: 1.557 *