hrcak mascot   Srce   HID

KoG, Vol.21 No.21 Siječanj 2018.

Izvorni znanstveni članak

Racionalna trigonometrija u višim dimenzijama i dijagonalno pravilo za 2-ravnine u 4-dimenzionalnom prostoru

Norman J Wildberger ; School of Mathematics and Statistics UNSW, Sydney, Australia

Puni tekst: engleski, pdf (203 KB) str. 47-54 preuzimanja: 65* citiraj
APA
Wildberger, N.J. (2017). Rational Trigonometry in Higher Dimensions and a Diagonal Rule for 2-planes in Four-dimensional space. KoG, 21(21), 47-54. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/192231

Sažetak
Proširujemo racionalnu trigonometriju na više dimenzije tako da uvodimo racionalne invarijante između podprostora n-dimenzionalnog prostora. Dajemo alternativu kanonskim ili glavnim kutovima, koje su proučavali Jordan i mnogi drugi, te njihove varijante. Posebno proučavamo križni produkt, raspon i det-križni produkt 2-podprostora 4-dimenzionalnog prostora i pokazujemo da Pitagorin teorem, ili dijagonalno pravilo, ima prirodnu generalizaciju za takve 2-podprostore.

Ključne riječi
racionalna trigonometrija; podprostori; kanonski kutovi; dijagonalno pravilo; raspon; križni produkt

Hrčak ID: 192231

URI
https://hrcak.srce.hr/192231

[engleski]

Posjeta: 95 *