hrcak mascot   Srce   HID

In memoriam, Nekrolog
https://doi.org/10.26800

Prim. mr. sc. Davor Majić, dr. med. [18. 3. 1938. – 10. 11. 2018.]

Tatjana Vrga

Puni tekst: hrvatski, pdf (86 KB) str. 175-175 preuzimanja: 20* citiraj
APA 6th Edition
Vrga, T. (2019). Prim. mr. sc. Davor Majić, dr. med. [18. 3. 1938. – 10. 11. 2018.]. Liječnički vjesnik, 141 (5-6), 175-175. https://doi.org/10.26800
MLA 8th Edition
Vrga, Tatjana. "Prim. mr. sc. Davor Majić, dr. med. [18. 3. 1938. – 10. 11. 2018.]." Liječnički vjesnik, vol. 141, br. 5-6, 2019, str. 175-175. https://doi.org/10.26800. Citirano 15.12.2019.
Chicago 17th Edition
Vrga, Tatjana. "Prim. mr. sc. Davor Majić, dr. med. [18. 3. 1938. – 10. 11. 2018.]." Liječnički vjesnik 141, br. 5-6 (2019): 175-175. https://doi.org/10.26800
Harvard
Vrga, T. (2019). 'Prim. mr. sc. Davor Majić, dr. med. [18. 3. 1938. – 10. 11. 2018.]', Liječnički vjesnik, 141(5-6), str. 175-175. https://doi.org/10.26800
Vancouver
Vrga T. Prim. mr. sc. Davor Majić, dr. med. [18. 3. 1938. – 10. 11. 2018.]. Liječnički vjesnik [Internet]. 2019 [pristupljeno 15.12.2019.];141(5-6):175-175. https://doi.org/10.26800
IEEE
T. Vrga, "Prim. mr. sc. Davor Majić, dr. med. [18. 3. 1938. – 10. 11. 2018.]", Liječnički vjesnik, vol.141, br. 5-6, str. 175-175, 2019. [Online]. https://doi.org/10.26800

Rad u XML formatu

Hrčak ID: 221902

URI
https://hrcak.srce.hr/221902

▼ Article Information


S tugom smo primili vijest da nas je 11. studenoga 2018. godine zauvijek napustio dugogodišnji suradnik na odjelima ortopedije i fizijatrije Opće bolnice Sisak prim. dr. Davor Majić.

Rođen je 1938. godine na Velikom Drveniku, gdje završava osnovnu školu. Maturirao je na Klasičnoj gimnaziji u Splitu 1957. godine. Iste godine upisuje studij medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje diplomira 1963. godine. Nakon završetka studija liječnički staž obavlja u Bolnici u Bjelovaru. Godina 1964. i 1965. radi kao liječnik opće medicine u Velikoj Pisanici. Obavljajući posao liječnika, prošao je brojna radna mjesta u raznim gradovima. Načelnik je primarne zdravstvene službe u Brčkom od 1966. do 1969. Od 1969. do 1975. radi na Ortopedsko-traumatološkom odjelu Bolnice „Dr. Mustafa Mujbegović” u Tuzli, s tim da je 1973. – 1975. bio i voditelj Odjela.

Tijekom 1975. godine dolazi u Sisak i počinje raditi na Ortopedskom odjelu. Od 1977. do 1991. godine vodi Službu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Bolnice u Sisku. Poslijediplomski studij iz ortopedije završava 1977. godine u Zagrebu, a stupanj magistra medicinskih znanosti postiže 1983. radom „Primjena antropometrijskih mjerenja u ocjenjivanju etiopatogeneze degenerativnih promjena koljenskog zgloba”. Titula primarijusa dodijeljena mu je 1986. godine. Stručno se usavršavao u AO školi, a kako mu je od ranih dana u središtu interesa bila ortopedska problematika dječje dobi, to je okrunjeno užom specijalizacijom iz područja ultrazvuka lokomotornog sustava.

U vremenu dok je bio voditelj Službe za fizikalnui medicinu i rehabilitaciju znatno je unaprijedio rad Službe nabavom nove opreme, adaptacijom prostora Službe, kao i kadrovskim ekipiranjem. Pod mentorstvom prim. Majića pet je liječnika je završilo specijalizaciju, a jedan i poslijediplomski studij iz reumatologije. Službu je ekipirao i znatnim povećanjem broja fizioterapeuta i ostaloga medicinskog osoblja.

Još u gimnazijskim danima bio je velik zaljubljenik u sport, veslanje, plivanje, rukomet, tako da je počevši od 1980., tijekom 25 godina bio sportski liječnik HNK Segesta.

Objavio je 19 znanstveno-stručnih radova od kojih su važniji: „Prikaz slučaja akutnoga hematogenog osteomijelitisa sezamoidne kosti prvoga metatarzalnog zgloba”, „Prijelomi dijafize femura u djece, naša iskustva u liječenju 243-je djece”, „Pertrohanterni prijelomi i problemi u njihovu liječenju”, „Psihički i fizički problemi mladih djevojaka i dječaka liječenih milvokijskim steznikom – rezultati istraživanja”, „Ozljede meniska u rudara tuzlanskog bazena”, „Interkondilarne frakture humerusa – rezultati liječenja ranom imobilizacijom”, „Naša iskustva u liječenju hallux valgusa prema metodi J. Lelièvrea”, „Pes equinovarus congenitus i njegovo rano liječenje”, „Subluxatio capituli radii/Pulled elbow – problem dijagnostike”, „Prekomjerna tjelesna težina kao faktor u ocjenjivanju etiopatogeneze degenerativnih promjena koljenskog zgloba”.

Prim. Majić sredinom 1991. godine zatvara krug u profesionalnoj karijeri – vraća se na Ortopedski odjel sisačke bolnice i postaje voditelj Poliklinike. Nastavlja znanstvenoistraživački rad, posebno na području artroza kuka. Iznimno ga je intrigirala genska uvjetovanost koksartroza; prikupio je opsežnu dokumentaciju iz ovog područja, ali ga je, nažalost, rat omeo da taj projekt okruni doktorskom disertacijom.

Za vrijeme rada prim. Majić dobio je brojna priznanja za stručni rad, od kojih ističemo: Zahvalnicu Organizacijskog komiteta Univerzijade, Diplomu Udruženja ortopeda i traumatologa Jugoslavije, Zahvalnicu HLZ-a, Zahvalnicu Hrvatskog ortopedskog društva, Priznanje Medicinskog centra Sisak, Diplomu Medicinskog centra „Dr. Ivo Pedišić”, Sisak, Spomenicu Domovinskog rata.

Tijekom 2004. godine prim. Majić otišao je u starosnu mirovinu, ali ne i u „intelektualnu mirovinu”, tako da nam je uvijek bio drag sudionik na sastancima podružnice Hrvatskoga liječničkog zbora.

Vječni počinak našao je na voljenome Velom Drveniku.


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.

Posjeta: 58 *