Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Audiovestibularni simptomi COVID-19 infekcije

Marisa Klančnik ; Klinika za bolesti uha, nosa i grla s kirurgijom glave i vrata, KBC Split, Split, Hrvatska
Petar Ivanišević ; Klinika za bolesti uha, nosa i grla s kirurgijom glave i vrata, KBC Split, Split, Hrvatska
Nikola Kolja Poljak ; Klinika za bolesti uha, nosa i grla s kirurgijom glave i vrata, KBC Split, Split, Hrvatska
Petar Drviš ; Klinika za bolesti uha, nosa i grla s kirurgijom glave i vrata, KBC Split, Split, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 225 Kb

str. 32-32

preuzimanja: 2.144

citiraj


Sažetak

Iako najčešće zahvaća gornji respiratorni sustav sa simptomima vrućice, kašlja i umora, novi virus SARS-COV-2 može dovesti do pneumonije i težih komplikacija poput multiorganskog zatajenja. Kako pandemija pogađa sve veći broj osoba, pojavljuju se sve više simptomi koji nisu usko povezani s gornjim dišnjim sustavom. Javljaju se gastrointestinalni simptomi, neurološki i kardiološki simptomi, kožne promjene, te simptomi unutrašnjeg i srednjeg uha, poput gubitka sluha, tinitusa, otalgije i vrtoglavica.
Moguća patogeneza virusno-induciranog gubitka sluha je u izravnom oštećenju stuktura unutrašnjeg uha ili u imunološki posredovanom odgovoru.
Cilj rada je bio analizirati i prikazati bolesnike s audiovestibularnim simptomima kao kliničkim manifestacijama SARS-COV-2 infekcije.
Analizirirali smo 25 bolesnika u dobi između 33 i 70 godina koji su se javili u audiološku ambulantu u vremenu od 01. prosinca 2020. godine do 06. veljače 2021. godine sa simptomima gubitka sluha, tinitusom i vrtoglavicom.
Rezultati studije pokazuju da je došlo do akutnog jednostranog gubitka sluha u 2 bolesnika, a do akutnog obostranog u jednog bolesnika tijekom SARS-COV-2 infekcije. U jednog bolesnika došlo je do potpunog oporavka sluha nakon kortikosteroidne terapije, a u dvojice do djelomičnog oporavka. Do gubitka sluha samo u visokim frekvencijama na 4000 i 6000 Hz obostrano, došlo je u 13 bolesnika. Radi se ujedno o najkarakterističnijem i najčešćem nalazu sluha. Također vidimo da je došlo do egzacerbacije tinitusa u 4 bolesnika, a do novonastalnog tinitusa u 11 bolesnika. Vrtoglavica se javila u 3 bolesnika i radi se o novonastalim vrtoglavicama.
Iako smo otkrili vezu između koronavirusa i gubitka sluha, tinitisa i vrtoglavice, još uvijek ne znamo prevalenciju audioloških manifestacija bolesti, jer je i dalje fokus na težim i životno ugrožavajućim stanjima, pa se smetnje sluha i ravnoteže često zanemaruju ili se čeka na mogući spontani oporavak i time gubi dragocjeno vrijeme za liječenje i mogući brži oporavak.

Ključne riječi

COVID-19; gubitak sluha; šum; vrtoglavica

Hrčak ID:

256851

URI

https://hrcak.srce.hr/256851

Datum izdavanja:

8.4.2021.

Posjeta: 2.726 *