Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Funkcionalni benefit slušanja korisnika slušnog pomagala

Hakon Lohne ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu
Petar Drviš ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu


Puni tekst: hrvatski pdf 224 Kb

str. 36-36

preuzimanja: 111

citiraj


Sažetak

Ciljevi: Prezentirati razliku funkcionalnog benefita slušanja između potpomognutog i nepotpomognutog uha kod višegodišnjih jednostranih korisnika slušnog pomagala.
Ispitanici i metode: Svi su ispitanici (48) bili jednostrani korisnici slušnih pomagala najmanje 5 godina, s bilateralnim gubitkom sluha >40 dB. Bili su podvrgnuti otoskopiji, te tonskoj i standardnoj govornoj audiometriji u zvučno izoliranoj kabini. Kod svih ispitanika učinjena je govorna audiometrija, te su određeni parametri: prag slušne razabirljivosti (SRT), PB50 (intenzitet na fonemski uravnoteženim riječima, gdje je prepoznato 50% riječi), PBmax (maksimum intenziteta na fonemski uravnoteženim riječima; prepoznaje se 100% riječi). Bolesnici su podijeljeni u dvije skupine u skladu s klasifikacijom umjerene i teške nagluhosti.
Rezultati: U skupini ispitanika s teškom nagluhošću otkrili smo statistički značajnu razliku između potpomognutog i nepotpomognutog uha u SRT (p=0,005), PBmax (p=0,009) i PB50 (p=0,019). U skupini ispitanika s umjerenom nagluhošću nismo pronašli statistički značajnu razliku između potpomognutog i nepotpomognutog uha u SRT (p=0,938), PBmax (p=0,644) i PB50 (p=0,612).
Zaključak: Ovim istraživanjem pokazali smo da kod ispitanika s teškom nagluhošću dolazi do statistički značajnog poboljšanja u rezultatima govorne audiometrije na potpomognuom uhu u usporedbi s nepotpomognutim uhom kod dugoročnih jednostranih korisnika slušnog pomagala. Statistički značajnu razliku ne nalazimo kod bolesnika s umjerenom nagluhošću.

Ključne riječi

funkcionalni benefit slušanja; slušno pomagalo; govorna audiometrija

Hrčak ID:

256856

URI

https://hrcak.srce.hr/256856

Datum izdavanja:

8.4.2021.

Posjeta: 393 *