Skoči na glavni sadržaj

Kratko priopćenje

Uspoređivanje dvaju postupaka ekstrakcije tla pri određivanju tragova metala atomskom apsorpcijskom spektrometrijom

Antun Kučak
Maja Blanuša


Puni tekst: engleski pdf 118 Kb

str. 327-334

preuzimanja: 7.592

citiraj


Sažetak

Cilj rada bio je usporedba dvaju postupaka ekstrakcije šumskog tla za analizu Fe, Mn, Zn, Cu, Pb i Cd. Ekstrakcija dušičnom kiselinom provedena je s pomoću 20%-tne kiseline stajanjem preko noći na sobnoj temperaturi. U drugom postupku ekstrakcija s pomoću 0,05 mol/L otopine EDTA provedena je tijekom jednog sata na automatskoj tresilici. Kao standardni referentni materijal upotrijebljen je SRM 2709 – San Joaquin Soil. Svi metali, izuzev kadmij, u referentnom uzorku, određivani su metodom atomske apsorpcijske spektrometrije (AAS) plamena, a kadmij je određen metodom elektrotermalne AAS. Pedeset uzoraka šumskog tla skupljeno je na deset različitih lokacija Varaždinske županije. Uzorci su ekstrahirani s pomoću obje metode. Provedena je regresijska analiza između oba postupka ekstrakcije za svaki metal.
Rezultati pokazuju da obje metode samo djelomično ekstrahiraju većinu metala u tragovima iz tla. Dušičnom kiselinom kadmij se može potpuno ekstrahirati iz tla, dok je ekstrakcija ostalih metala nepotpuna. Iz standardnoga referentnog materijala ovom se metodom ekstrahira 34% Fe, 79% Mn, 47% Zn, 56% Cu, 71% Pb i 102% Cd. Ekstrakcija s pomoću otopine EDTA još je manje djelotvorna te se pretpostavlja da ekstrahirana količina metala znači sveukupnu biološku raspoloživost pojedinog elementa u tlu. Ovom metodom ekstrakcije dobiveno je 2, 45, 7, 20, 38 odnosno 74% od ukupne količine gore navedenih metala u tlu. Regresijske analize provedene za koncentracije metala dobivene EDTA ekstrakcijom šumskog tla prema koncentracijama metala dobivenim ekstrakcijom dušičnom kiselinom pokazuju visoku i značajnu korelacijsku povezanost za sve metale osim za željezo.

Ključne riječi

atomska apsorpcijska spektrometrija; bakar; cink; EDTA, ekstrakcije tla; HNO3; kadmij; mangan; metali u tragovima; olovo; željezo

Hrčak ID:

3180

URI

https://hrcak.srce.hr/3180

Datum izdavanja:

13.5.1999.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 8.897 *