Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

PROŠIRENJE EUROPSKE UNIJE

Huguette Laermans ; Visoka škola, Odjel ekonomije, Atheneum of St.-Niklaas-Belgija
Paul Roosens ; Fakultet primijenjene ekonomije, Sveučilište u Antwerpu, Belgija


Puni tekst: engleski pdf 597 Kb

str. 397-410

preuzimanja: 6.054

citiraj


Sažetak


Počevši 1957. Godine sa šest zemalja, danas je EU postal najveći integrirani ekonomski blok na svijeti sa svojih 27 članica.Nove članice kandidati su Hrvatska,FYROM i Turska, zajedno sa potencijalnim kandidatima Bosnom i Hercegovinom, Kososvom, Crnom Gorom I Srbijo. Albanija je aplicirala za članstvo 28. travnja 2009.
Konačan i apsolutan obim Europske Unije odridetit će geografske i kulturalne granice. Optimalna veličina mogla bi biti manja od apsolutnog maksimuma država članica. Akademska istraživanja o optimalnom broju temelje se na teorijama o veličini udruženja te ekonomskoj integraciji i konvergenciji. Česte političke odluke koje idu u prilog povećanju nadjačavaju ekonomsku opravdanost za optimalnom veličinom EU.
Od 1993.Kopenhagenskim kriterijem su utvrđeni potrebni preduvjeti za članstvo.
Pored mogućnosti da se nosi sa obvezama članstva - takozvanim“acquis communautaire” – te ekonomskm kriterijima, najvažniji je politička potreba za demokracijom, pravom, poštivanjem ljudskih prava i zaštitom manjina.
EU nudi pomoć zemljama koji su u procesu stjecanja Kopenhaških kriterija. Za članice kandidate dostupan je Instrument za predpristupnu pomoć (IPA), i Instrument europske granične i partnerske pomoći (ENPI) potencijalnim članicama kandidaima.
Ne postoji dokaz za pozitivnu korelaciju između veličine EU i kapaciteta kako bi se riješili probleme aktualne ekonomske krize. Deficitarna potrošnja EU nije moguća zbog restrikcija u budžetu.Centralna Europska Banka (ECB) aplicirala je ekspanzionističku monetarnu politiku čestim smanjenjem kamatnih stopa, ali takav se utjecaj odnosi samo na 16 europskih zemalja.
Komisija Eu pokazuje tolerantan stav prema različitim oblicima državne potpore koje su članice pružile problematičnim sektorima.
Sveukupni akcijski plan za oporavak kao i u USA nije moguć u EU budući da ne postoji mandata za takav akcijski plan te zbog ndostatnih sredstava.

Ključne riječi

povećanje; Kopenhaški kriterij; predpristup : F15

Hrčak ID:

48565

URI

https://hrcak.srce.hr/48565

Datum izdavanja:

24.2.2010.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 7.521 *