hrcak mascot   Srce   HID

Prethodno priopćenje

Перспективите на нво секторот во вршењето на јавни услуги во Република Македонија

Borce Davitkovski ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija
Ana Pavlovska-Daneva ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija
Dragan Gocevski ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (489 KB) str. 347-364 preuzimanja: 1.302* citiraj
APA 6th Edition
Davitkovski, B., Pavlovska-Daneva, A. i Gocevski, D. (2011). Перспективите на нво секторот во вршењето на јавни услуги во Република Македонија. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2), 347-364. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/66870
MLA 8th Edition
Davitkovski, Borce, et al. "Перспективите на нво секторот во вршењето на јавни услуги во Република Македонија." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2, 2011, str. 347-364. https://hrcak.srce.hr/66870. Citirano 02.12.2020.
Chicago 17th Edition
Davitkovski, Borce, Ana Pavlovska-Daneva i Dragan Gocevski. "Перспективите на нво секторот во вршењето на јавни услуги во Република Македонија." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 61, br. 2 (2011): 347-364. https://hrcak.srce.hr/66870
Harvard
Davitkovski, B., Pavlovska-Daneva, A., i Gocevski, D. (2011). 'Перспективите на нво секторот во вршењето на јавни услуги во Република Македонија', Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61(2), str. 347-364. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/66870 (Datum pristupa: 02.12.2020.)
Vancouver
Davitkovski B, Pavlovska-Daneva A, Gocevski D. Перспективите на нво секторот во вршењето на јавни услуги во Република Македонија. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu [Internet]. 2011 [pristupljeno 02.12.2020.];61(2):347-364. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/66870
IEEE
B. Davitkovski, A. Pavlovska-Daneva i D. Gocevski, "Перспективите на нво секторот во вршењето на јавни услуги во Република Македонија", Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol.61, br. 2, str. 347-364, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/66870. [Citirano: 02.12.2020.]

Sažetak
Хипотезата дека невладиниот сектор може да биде ефикасен инструмент за подобрување на квалитетот на јавните сервиси на локално ниво, во овој труд, авторите ја испитуваат преку компаративен преглед на овластувањата и можностите на органите на локалната самоуправа да влијаат врз граѓанкото учество во процесите на одлучување за прашања од јавен локален интерес и подобрување на квалитетот на јавните сервиси преку соработка со невладиниот сектор.
Посебен осврт се посветува на анализа на правната рамка која ја уредува оваа проблематика во Република Македонија и учеството на Владата на Република Македонија и Градот Скопје во промовирање и поддршка на активностите на невладините организации кои во рамки своето делување вршат работи од јавен интерес.
Трудот окончува со заклучни мисли и препораки.

Ključne riječi
органи на локалната самоуправа; невладини сектор; јавни услуги

Hrčak ID: 66870

URI
https://hrcak.srce.hr/66870

[hrvatski] [engleski]

Posjeta: 1.878 *