Skoči na glavni sadržaj

Prethodno priopćenje

Bio-etički i eko-teološki poticaji za zaštitu okoliša i života

Suzana Vuletić orcid id orcid.org/0000-0002-5629-6635 ; Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Đakovo, Hrvatska
Luka Tomašević orcid id orcid.org/0000-0002-5549-1754 ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, Split, Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 212 Kb

str. 289-314

preuzimanja: 494

citiraj

Puni tekst: hrvatski pdf 212 Kb

str. 289-314

preuzimanja: 654

citiraj


Sažetak

Biotehnološkim ovladavanjem prirode, suvremeni je čovjek despotski preuzeo dominirajuću ulogu nad stvorenim ambijentom, ne poštujući njegove intrinzične zakonitosti izvorne stvorenosti, ograničenosti prirodnih izvora i ne/mogućnosti njihova obnavljanja.
Poticaj bioetičkom diskursu dolazi s činjenicama globalnoga pogoršavanja uvjeta života na Zemlji, dosadašnjim postignućima znanosti i mogućnostima tehnike, osobito u bio-tehnologijama i gen-tehnologijama te porašću svijesti o njihovim mogućim i/racionalnim posljedicama.
Biotehnologija, bioindustrija i bioekonomija industrijskoga društva razvijaju svjetsku trgovinu prirodnim resursima na osnovi instrumentalnoga vrjednovanja prirode pragmatičnim interesima koji se ne obaziru na etičke imperative. Kao posljedica čovjekove agresije na biosferu nastaje ekološka degradacija.
Problemi ugrožavanja okoliša i života prerasli su od lokalnih u globalne probleme; od znanstvenih i tehničkih u etičke probleme; od segmentarnih ekoloških i bioetičkih u kompleksan bioetički problem očuvanja te kontrole života i smrti na planetu.
Budući da suvremena znanost, vođena pluralističkim etičkim paradigmama, ne može dati univerzalno zadovoljavajući odgovor na taj izazov, potrebni su interdisciplinarni i multidisciplinarni pristupi koji polaze od bioetičkih načela. U buđenju etičke ekološke svijesti, ističe se ekološka nadležnost okolišne bioetike, koja je značajno obogaćena intervencijama kršćanskoga crkvenog Učiteljstva, koje je kreiralo novi pojam teologije stvaranja, ekoteologije.
Sintezom ekološke bioetike i ekoteologije ističu se bio-etički i eko-teološki poticaji za ekološkom zaštitom i odgovornošću načelom opreza, paradigmom održivoga razvoja i bioetičkom ekumenom.

Ključne riječi

ekološka/okolišna bioetika; ekoteologija; ekologija; biotehnologija; ekološki rizici; „antropologija razaranja“; etički modeli; doprinos kršćanskoga crkvenog Učiteljstva; moralna odgovornost; „održivi razvoj“; načelo opreza; bioetička ekumena

Hrčak ID:

129657

URI

https://hrcak.srce.hr/129657

Datum izdavanja:

12.11.2014.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.496 *