Stručni rad
Pravo na besplatnu pravnu pomoć u građanskim postupcima (de lege lata i de lege ferenda)
Martina Maršić
Sažetak
Postojanje pravnozaštitnog sistema i slobodan pristup pravosudnom sustavu temeljni su preduvjeti efikasnog ostvarivanja pojedinčevih prava, ali angažiranje državnog aparata pred korisnika postavlja i financijske zahtjeve u smislu obveze plaćanja troškova postupka.
Kako bi se izbjeglo da samo oni koji raspolažu financijskim sredstvima mogu pokrenuti i voditi postupke, pravni sustavi siromašnim građanima nude pomoć u pokriæć troškova.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć danas se sve više prepoznaje kao bitna komponenta jednog od ljudskih prava - prava na pristup pravosuđu. Ono se štiti u dokumentima međunarodnih organizacija (Vijeća Europe, Europske unije) predstavljenim u ovom radu.
Usporednopravna metoda reguliranja zastupljena je analizom zakonskih tekstova Slovenije, Litve i Finske.
U radu se obrađuju pretpostavke i postupak ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć u Republici Hrvatskoj prema stanju propisa de lege lata, te se ukazuje na nedostatke postojećih rješenja. U posljednjem dijelu autor se kritički osvræe na Nacrt prijedloga Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći čiji se sadržaj, u očekivanju da se usvoji kao zakonski tekst, ovdje analizira.
Ključne riječi
pravo na pristup sudu; pravna pomoć; pravo na tužbu
Hrčak ID:
13279
URI
Datum izdavanja:
15.5.2006.
Posjeta: 3.221 *