Izlaganje sa skupa
ULOGA PRIRODOSLOVNO-EKOLOŠKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA U RAZVOJU GOSPODARSTVA I ZAŠTITE OKOLIŠA
Vicko Pavičić
; Biološki odjel Prirodoslovno matematičkog fakulteta, Zagreb
Sažetak
U ostvarivanju što djelotvornijeg programa ekološke edukacije usmjerene na gospodarstvo i zaštitu te unapređivanje okoliša neophodno je respektirati stanovita načela, pristupe i postupke koji prelaze okvire prirodoznanstvenog područja i zadiru u društvene znanosti: sociologiju, psihologiju, ekonomiju i dr.
U angažiranju učenika u različitim aktivnostima treba poći od lokalnih problema i usmjeriti ih na primjerena istraživanja, sudjelovanje u akcijama zaštite ugroženih vrsta, pošumljavanja, sakupljanja plodova i sekundarnih sirovina te na rješavanje drugih sličnih problema. U tom smislu valja težiti konceptu cjelovitosti ekološkog odgoja i obrazovanja, s kojim je usko povezan i odgoj za zaštitu čovjekova okoliša, a koji preferira maksimalnu angažiranost učenika upravo u vrijeme kada su oni najprijemljiviji za formiranje stavova i uvjerenja i kada su spremni da svoje ponašanje i ponašanje šire zajednice stave u službu bolje kvalitete čovjekova življenja i održavanja harmonije u odnosu na svoj svekoliki okoliš.
Osim putem redovne nastave, koju pohađaju svi učenici, ekološki se odgoj i obrazovanje intenzivno provodi u brojnim izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima.
Ključne riječi
ekološka kultura; ekološka svijest; ekološki odgoj i obrazovanje; ekološko ponašanje i djelovanje; odgoj za zaštitu čovjekova okoliša
Hrčak ID:
138961
URI
Datum izdavanja:
15.4.1993.
Posjeta: 2.334 *