hrcak mascot   Srce   HID

Stručni rad
https://doi.org/10.15836/ccar2015.283

Angioedem uzrokovan lijekovima koji djeluju na angiotenzinski sustav

Tanja Batinac ; Klinički bolnički centar Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Željko Plazonić ; Klinički bolnički centar Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Marija Bukvić ; Klinički bolnički centar Rijeka, Rijeka, Hrvatska

Puni tekst: hrvatski, pdf (176 KB) str. 283-287 preuzimanja: 157* citiraj
APA 6th Edition
Batinac, T., Plazonić, Ž. i Bukvić, M. (2015). Angioedem uzrokovan lijekovima koji djeluju na angiotenzinski sustav. Cardiologia Croatica, 10 (11-12), 283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
MLA 8th Edition
Batinac, Tanja, et al. "Angioedem uzrokovan lijekovima koji djeluju na angiotenzinski sustav." Cardiologia Croatica, vol. 10, br. 11-12, 2015, str. 283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283. Citirano 17.09.2021.
Chicago 17th Edition
Batinac, Tanja, Željko Plazonić i Marija Bukvić. "Angioedem uzrokovan lijekovima koji djeluju na angiotenzinski sustav." Cardiologia Croatica 10, br. 11-12 (2015): 283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
Harvard
Batinac, T., Plazonić, Ž., i Bukvić, M. (2015). 'Angioedem uzrokovan lijekovima koji djeluju na angiotenzinski sustav', Cardiologia Croatica, 10(11-12), str. 283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
Vancouver
Batinac T, Plazonić Ž, Bukvić M. Angioedem uzrokovan lijekovima koji djeluju na angiotenzinski sustav. Cardiologia Croatica [Internet]. 2015 [pristupljeno 17.09.2021.];10(11-12):283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
IEEE
T. Batinac, Ž. Plazonić i M. Bukvić, "Angioedem uzrokovan lijekovima koji djeluju na angiotenzinski sustav", Cardiologia Croatica, vol.10, br. 11-12, str. 283-287, 2015. [Online]. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
Puni tekst: engleski, pdf (176 KB) str. 283-287 preuzimanja: 597* citiraj
APA 6th Edition
Batinac, T., Plazonić, Ž. i Bukvić, M. (2015). Angioedema Caused by Agents Acting on the Angiotensin System. Cardiologia Croatica, 10 (11-12), 283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
MLA 8th Edition
Batinac, Tanja, et al. "Angioedema Caused by Agents Acting on the Angiotensin System." Cardiologia Croatica, vol. 10, br. 11-12, 2015, str. 283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283. Citirano 17.09.2021.
Chicago 17th Edition
Batinac, Tanja, Željko Plazonić i Marija Bukvić. "Angioedema Caused by Agents Acting on the Angiotensin System." Cardiologia Croatica 10, br. 11-12 (2015): 283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
Harvard
Batinac, T., Plazonić, Ž., i Bukvić, M. (2015). 'Angioedema Caused by Agents Acting on the Angiotensin System', Cardiologia Croatica, 10(11-12), str. 283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
Vancouver
Batinac T, Plazonić Ž, Bukvić M. Angioedema Caused by Agents Acting on the Angiotensin System. Cardiologia Croatica [Internet]. 2015 [pristupljeno 17.09.2021.];10(11-12):283-287. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283
IEEE
T. Batinac, Ž. Plazonić i M. Bukvić, "Angioedema Caused by Agents Acting on the Angiotensin System", Cardiologia Croatica, vol.10, br. 11-12, str. 283-287, 2015. [Online]. https://doi.org/10.15836/ccar2015.283

Sažetak
Blokatori reninsko-angiotenzinskog sustava (RAS) često su primjenjivani lijekovi s dokazanim pozitivnim utjecajem na kardiovaskularne i bubrežne bolesti. Lijekovi koji utječu na RAS dijele se u četiri skupine, od kojih su najčešći inhibitori angiotenzinkonvertirajućeg enzima (ACEI) te blokatori angiotenzinskih receptora (ARB). Ti se lijekovi općenito smatraju sigurnima i djelotvornima u većine pacijenata, no u nekim slučajevima može doći do nuspojava. Angioedem uzrokovan blokatorima RAS-a rijedak je, no potencijalno smrtonosan događaj. Kako je zadnjih nekoliko godina došlo do eksponencijalnog porasta uporabe blokatora RAS-a u cijelome svijetu, prisutna je povećana prevalencija angioedema uzrokovanog ovom skupinom lijekova.

Ključne riječi
nuspojave lijekova; angioedem; inhibitori angiotenzinkonvertirajućeg enzima; blokatori reninsko-angiotenzinskog sustava

Hrčak ID: 153260

URI
https://hrcak.srce.hr/153260

[engleski]

Posjeta: 985 *