Skoči na glavni sadržaj

Recenzija, Prikaz slučaja

Ileoilealna invaginacija u pacijenta s Peutz-Jeghersovim sindromom

Tomislav Pavlović
Krešimir Luetić
Zvonimir Sučić
Sanja Baršić-Ostojić
Franka Jelavić-Kojić
Natko Beck


Puni tekst: hrvatski pdf 1.042 Kb

str. 101-105

preuzimanja: 200

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 1.042 Kb

str. 101-105

preuzimanja: 376

citiraj

Preuzmi JATS datoteku


Sažetak

Invaginacija je rijedak uzrok akutne intestinalne opstrukcije u odraslih i u njih uzrokuje oko 1 % svih intestinalnih opstrukcija. Odrasli pacijenti čine otprilike 5 % svih slučajeva invaginacije. Dijagnozu je teško utvrditi zbog nespecifične prirode simptoma. Predstavlja se slučaj ileoilealne invaginacije uzrokovane polipom u pacijenta odrasle dobi s Peutz-Jeghersovim sindromom. Dijagnoza je postavljena na temelju MR enterografije i kolonoskopije.

Ključne riječi

Invaginacija; Peutz-Jeghersov sindrom - dijagnoza; Adolescent; Ženska osoba; Prikazi slučajeva

Hrčak ID:

224437

URI

https://hrcak.srce.hr/224437

Datum izdavanja:

19.12.2016.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.327 *



Uvod

Intususcepcija ili invaginacija podrazumijeva uvlačenje proksimalnoga segmenta crijeva (intususceptum) u lumen distalnoga segmenta (intususcipiens). Rijetko dolazi do retrogradne intususcepcije, odnosno uvlačenja distalnoga segmenta u proksimalni segment (1).

Intestinalna invaginacija ili intususcepcija vodeći je uzrok intestinalne opstrukcije u djece, ali u odraslih čini oko 5 % svih opstrukcija i 1-5 % svih intestinalnih opstrukcija (2,3). Intususcepcija je kod djece u 90 % slučajeva idiopatska, dok u odraslih postoji polazišna točka koja je dobro definirana patološka promjena u 70-90 % slučajeva (4-6).

Prikaz slučaja

Osamnaestogodišnja pacijentica primljena je u hitnu službu zbog bolova u abdomenu u donjemu desnom kvadrantu s difuznim širenjem po cijelome abdomenu, koji su trajali pet tjedana. Dva tjedna prije prijema u bolnicu bolovi su se intenzivirali i trajali po 15-20 minuta. U učinjenim laboratorijskim nalazima prisutna je sideropenična anemija uz pozitivan test Hemokult. Ultrazvučni pregled abdomena bio je uredan.

U pacijentice je učinjen pregled magnetnom rezonancijom (MR) u protokolu za enterografiju na aparatu Philips Achieva 1.5T u sekvencama BTFE, T2 SPAIR, T1 THRIVE s presjecima u aksijalnoj, koronarnoj i sagitalnoj ravnini uz primjenu peroralnoga kontrastnog sredstva otopine Manitola, subkutanu primjenu GlucaGena te intravenoznu primjenu kontrastnoga sredstva Magnevista. MR enterografijom prikazao se dvostruki lumen na dužini 20 cm unutar terminalnoga ileuma do valvule Bauchini (Slike 1.-3.).

Učinjena je i kolonoskopija s terminalnom ileoskopijom te je na oko 15 cm od valvule Bauchini nađeno invaginirano tanko crijevo s polipom na vrhu invaginiranoga dijela (Slika 4.). U rektumu je nađen polip te je učinjena polipektomija.

U daljnjoj obradi učinjena je gastroskopija i nađena je polipoza želuca.

MedVjesn-48-101-g1.png

MedVjesn-48-101-g2.png

Rasprava

Invaginacija je rijedak uzrok intestinalne opstrukcije u odraslih te se u više od 95 % slučajeva pojavljuje u djece. Invaginacija u odraslih rijetka je patologija s incidencijom oko 2-3 slučaja na 1 000 godišnje (7).

Invaginacija se dijeli na enteričnu i koloničnu. Kada je polazišna točka u tankome crijevu, klasificira se kao enterična i obuhvaća jejunojejunalnu, ileoilealnu i ileokoličnu invaginaciju. Kolonična invaginacija obuhvaća ileocekokoličnu, kolokoličnu, sigmoidorektalnu i apendikocekalnu invaginaciju.

Točan je mehanizam nastanka nepoznat, ali vjeruje se da bilo koja lezija u stijenci crijeva ili iritacija unutar lumena koja remeti normalnu peristaltiku može pokrenuti invaginaciju (5,8). Hrana i peristaltika stijenke crijeva dovode do konstrikcije iznad polazišne točke i relaksaciju ispod polazišne, što dovodi do teleskopskoga uvlačenja proksimalnoga crijeva u distalno. Kako dolazi do uvlačenja i mezenterija, dolazi do kompromitacije venskoga protoka i stvaranja edema i daljnje restrikcije krvnoga protoka. U konačnici dolazi do opstrukcije arterijskoga protoka te ishemije i nekroze stijenke.

U djece je invaginacija najčešće idiopatska ili sekundarna zbog virusne infekcije. U odraslih u više od 90 % slučajeva postoji polazišno mjesto zbog patologije koja uzrokuje invaginaciju (8,9).

Uzroci invaginacije u odraslih brojni su i obuhvaćaju:

-gastrointestinalne maligne tumore: kolorektalni karcinom, metastaze (melanoma, karcinoma dojke, karcinoma pluća) te limfom tankoga crijeva.

-benigne tumore: gastrointestinalni stromalni tumor (engl. gastrointestinal stromal tumor - GIST), intestinalni lipom, polipoidni hemangiom, intestinalni polip.

-kongenitalne promjene: Meckelov divertikul, duplikacijska cista, ektopični pankreas.

-traumatske promjene: muralni hematom.

-inflamatorne promjene: apendicitis.

Najčešći je uzrok tumor, a kod kolona maligni tumori (4,5,8,10-12).

Klinička je slika nespecifična i time teška za dijagnosticiranje. Abdominalni bolovi, mučnina, diareja i krvarenje u stolici najčešći su simptomi. Klasični su simptomi u djece abdominalna bol, povraćanje, krv u stolici i palpabilna masa, a oni se u odraslih rijetko nalaze (4). U odraslih se mogu javiti akutni, subakutni i kronični simptomi (13). Zbog toga često dolazi do previda u postavljanju dijagnoze te se dijagnoza često postavi unutaroperativno.

MedVjesn-48-101-g3.png

MedVjesn-48-101-g4.png

Nekoliko slikovnih metoda može pomoći u postavljanju dijagnoze: pregled barijevom kašom, ultrazvuk, kompjutorizirana tomografija (engl. computorized tomography - CT), itd. (7,8,14,15).

Nativna snimka abdomena najčešće je prva dijagnostička metoda koja može pokazati znakove intestinalne opstrukcije, ali i omogućiti otkrivanje mjesta opstrukcije (12,16). Kontrastne pretrage mogu pomoći u otkrivanju mjesta i razloga opstrukcije, naročito u kroničnim slučajevima. Pregled barijevom kašom kontraindiciran je kod sumnje na perforaciju ili ishemiju.

Kolonoskopija je korisna i u dijagnosticiranju invaginacije, naročito prilikom opstrukcije debeloga crijeva (5,17,18). Nije preporučljivo učiniti biopsiju ili polipektomiju u pacijenta s dugotrajnim simptomima zbog rizika od perforacije, što se može dogoditi zbog kronične ishemije i nekroze zbog vaskularne kompromitacije u intususcepciji (19).

Ultrazvuk se može upotrebljavati za dijagnosticiranje invaginacije. Klasični je nalaz „znak mete” na poprečnome presjeku i „znak pseudobubrega” na uzdužnome presjeku. Glavni je nedostatak ultrazvuka nemogućnost prikaza zbog meteorizma crijevnih vijuga (17,18,20-22) i ovisnost o pregledavaču.

CT abdomena najkorisnija je metoda za dijagnosticiranje invaginacije, superioran u odnosu na druge kontrastne pretrage, ultrazvuk i endoskopski pregled (23-26). Dijagnostička točnost CT-a iznosi 58-100 % (4,8,13,18,27). Klasični je nalaz na pregledu CT-om „znak mete” (5,23). Vidi se troslojna slika: kanal i zid intususceptuma kao unutarnji sloj, mezenterične masti kao središnji sloj i intususcipijens kao vanjski sloj. CT je odličan za prikaz mjesta i uzroka intestinalne opstrukcije kao i za dijagnosticiranje moguće ishemije crijeva. Također daje dodatne informacije o limfadenopatiji i metastazama.

Slikovni prikaz intususcepcije prikazan MR-om sličan je prikazu CT-om (26,28).

Optimalni je tretman invaginacije u odraslih kontroverzan. Operativna je intervencija potrebna kod invaginacije u odraslih i u djece koja ne reagiraju na konzervativnu terapiju. Nekoliko je autora opisalo unutaroperativnu redukciju invaginacije prije resekcije (10). Većina autora to ne predlaže zbog visoke incidencije malignih tumora kao uzroka invaginacije i rizika tumorske embolizacije (4,7,13,14,29). Neki autori preporučuju selektivni pristup resekciji uzimajući u obzir mjesto opstrukcije koje je povezano s patologijom (5,30). Minimalno invazivne metode u odraslih se rabe u tretmanu opstrukcija tankoga i debeloga crijeva prilikom invaginacije laparaskopskim zahvatima (31,32). Izbor laparaskopskoga ili otvorenoga pristupa ovisi o mjestu i proširenosti invaginacije, kliničkome stanju pacijenta, patološkome uzroku opstrukcije i iskustvu kirurga (33,34).

Zaključak

Invaginacija je rijedak uzrok akutnoga abdomena u odraslih. Postavljanje dijagnoze može predstavljati izazov zbog nespecifičnih simptoma. CT i MR metode su izbora za postavljanje dijagnoze invaginacije. Operativna tehnika i opseg resekcije ovise o dužini zahvaćenoga crijeva, uzrocima opstrukcije (benigni ili maligni) i dobi pacijenta.

References

1 

Chand M Bradford L Nash GF 2008. Intussusception in colorectal cancer. Clin Colorectal Cancer, 7, 3 204-5.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18621640

2 

Zubaidi A Al-Saif F Silverman R 2006. Adult intussusception: a retrospective review. Dis Colon Rectum, 49, 10 1546-51.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16990978

3 

Laws HL Aldrete JS 1976. Small bowel obstruction: a review of 465 cases. South Med J., 69, 6 733-4.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/935902

4 

Azar T Berger DL 1997. Adult intussusception. Ann Surg., 226, 2 134-8.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9296505

5 

Begos DG Sandor A Modlin IM 1997. The diagnosis and management of adult intussusception. Am J Surg, 173, 2 88-94.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9074370

6 

Weilbaecher D Bolin JA Hearn D Ogden W 1971. 2nd. Intussusception in adults. Review of 160 cases. Am J Surg, 121, 5 531-5.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5557762

7 

Dener C Bozoklu S Bozoklu A Ozdemir A 2001. Adult intussusception due to a malignant polyp: a case report. Am Surg., 67, 4 351-3.

8 

Van Heel DA Panos MZ 1999. Colonoscopic appearance and diagnosis of intussusception due to large bowel lipoma. Endoscopy, 31, 6 508.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10494696

9 

Erkan N Haciyanli M Yildirim M Sayhan H Vardar E Polat F i sur. 2005. Intussusception in adults: an unusual and challenging condition for surgeons. Int J Colorectal Dis, 20, 5 452-6.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15759123

10 

Dharia KM Marino AW Mancini HW 1972. Enterocolic intussusception in adults. Dis Colon Rectum, 15, 3 194-200.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5028582

11 

Tan KY Tan SM Tan AG Chen CY Chng HC Hoe MN 2003. Adult intussusception: experience in Singapore. ANZ J Surg, 73, 12 1044-7.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14632903

12 

Eisen LK Cunningham JD Aufuses AH Jr. 1999. Intussusception in adults: institutional review.. J Am Coll Surg, 188, 4 390-5.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10195723

13 

Felix EL Cohen MH Bernstein AD Schwartz JH 1976. Adult intussusception; case report of recurrent intussusception and review of the literature. Am J Surg, 131, 6 758-61.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/937658

14 

Lorenzi M Iroatulam AJ Vernillo R Banducci T Mancini S Tiribocchi A i sur. 1999. Adult colonic intussusception caused by a malignant tumor of the transverse colon. Am Surg, 65, 1 11-4.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9915523

15 

Laredo J Filtzer HS 2000. Right colonic intussusception. Am J Surg, 179, 6 485.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11004336

16 

Cerro P Magrini L Porcari P De Angelis O 2000. Sonographic diagnosis of intussusceptions in adults. Abdom Imaging, 25, 1 45-7.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10652920

17 

Hurwitz LM Gertler SL 1986. Colonoscopic diagnosis of ileocolic intussusception. Gastrointest Endosc, 32, 3 217-8.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3721141

18 

Thomas AW Mitre R Brodmerkel GJ Jr. 1995. Sigmoidorectal intussusception from a sigmoid lipoma. J Clin Gastroenterol., 21, 3 257.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8648067

19 

Chang FY Cheng JT Lai KH 1990. Colonoscopic diagnosis of ileocolic intussusception in an adult. A case report.. S Afr Med J., 77, 6 313-4.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2315816

20 

Kitamura K Kitagawa S Mori M Haraguchi Y 1990. Endoscopic correction of intussusception and removal of a colonic lipoma. Gastrointest Endosc., 36, 5 509-11.hhttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2227328

21 

Fujii Y Taniguchi N Itoh K 2002. Intussusception induced by villous tumor of the colon: sonographic findings. J Clin Ultrasound., 30, 1 48-51.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11807856

22 

Boyle MJ Arkell LJ Williams JT 1993. Ultrasonic diagnosis of adult intussusception. Am J Gastroenterol, 88, 4 617-8.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8470658

23 

Bar-Ziv J Solomon A 1991. Computed tomography in adult intussusception. Gastrointest Radiol, 16, 1 264-6.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1879648

24 

Takeuchi K Takeuchi Y Ando T Sekihara M Hara T Kori T i sur. 2003. The diagnosis and treatment of adult intussusception. J Clin Gastroenterol, 36, 1 18-21.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12488701

25 

Gayer G Apter S Hofmann C Nass S Amitai M Zissin R i sur. 1998. Intussusception in adults: CT diagnosis. Clin Radiol, 53, 1 53-7.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9464437

26 

Warshauer DM Lee JK 1999. Adult intussusception detected at CT or MR imaging: clinical-imaging correlation. Radiology, 212, 3 853-60.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10478257

27 

Barussaud M Regenet N Briennon X de Kerviler B Pessaux P Kohneh-Sharhi N i sur. 2006. Clinical spectrum and surgical approach of adult intussusceptions: a multicentric study.. Int J Colorectal Dis, 21, 8 834-9.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15951987

28 

Marcos HB Semelka RC Worawattanakul S 1997. Adult intussusception: demonstration by current MR techniques.. Magn Reson Imaging., 15, 9 1095-8.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9364957

29 

Nagorney DB Sarr MG Mcilrath DC 1981. Surgical management of intussusception in the adult. Ann Surg, 193, 2 230-6.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7469558

30 

Reijnen HA Joosten HJ de Boer HH 1989. Diagnosis and treatment of adult intussusception.. Am J Surg, 158, 1 25-8.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2662787

31 

Karahasanoglu T Memisoglu K Korman U Tunckale A Curgunlu A Karter Y 2003. Adult intussusception due to inverted Meckel’s diverticulum: laparoscopic approach. Surg Laparosc Endosc Percutan Tech., 13, 1 39-41.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12598757

32 

Zanoni EC Averbach M Borges JL Corrêa PA Cutait R 2003. Laparoscopic treatment of intestinal intussusception in the Peutz- Jeghers syndrome: case report and review of the literature. Surg Laparosc Endosc Percutan Tech., 13, 4 280-2.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12960794

33 

Alonso V Targarona EM Bendahan GE Kobus C Moya IM Cherichetti C i sur. 2003. Laparoscopic treatment for intussusception of the small intestine in the adult. Surg Laparosc Endosc Percutan Tech, 13, 6 394-6.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14712104

34 

Jelenc F Brencic E 2005. Laparoscopically assisted resection of an ascending colon lipoma causing intermittent intussusception.. J Laparoendosc Adv Surg Tech A., 15, 2 173-5.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15898912


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.