Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Koncilski ekumenski zamah i današnja traženja

Jure Zečević orcid id orcid.org/0000-0003-2591-1962 ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 238 Kb

str. 855-873

preuzimanja: 1.531

citiraj


Sažetak

Budući da se istinski značaj koncilskog nauka o ekumenizmu može jasno očitovati na pozadini pretkoncilskog odnosa Katoličke Crkve prema pitanju jedinstva kršćana i njihovih Crkava, metodom komparacije utvrđuje se stvarna veličina koncilskog ekumenskog pomaka.
Polazeći od opisa »ekumenskog gibanja« u koncilskom Dekretu o ekumenizmu, »Unitatis redintegratio«, pod kojim se poglavito razumijevaju djelatnosti i pothvati što se pokreću i usmjeruju prema promicanju kršćanskog jedinstva (UR br. 4), i prema kojemu molitvu, odnosno privatne i javne prošnje »valja smatrati dušom svega ekumenskog gibanja« (UR br. 8) potkrjepljuje se opravdanost govora o određenom »pretkoncilskom ekumenizmu« u Katoličkoj Crkvi.
Osobiti istraživački i znanstveno-teološki doprinos ovoga rada jest što se u njemu, - polazeći od koncilskog kristološkog pristupa ekumenizmu, prema kojemu je Temelj, a prema Ivanovom evanđelju 17, 11.20-26 u određenom smislu i Nadahnitelj i Začetnik ekumenizma kao molitve i nastojanja za očuvanje postojećeg i ostvarenje potpunog jedinstva kršćana sam Isus Krist evanđelja - dolazi do rezultata, da se tzv. koncilski ekumenski kopernikanski obrat ne sastoji u tome, da bi za Katoličku Crkvu ekumenizam sa Drugim vatikanskim koncilom tek bio započeo, nego u tome da je taj Koncil već ranije postojećim nastojanjima i pokušajima oko uspostave jedinstva dao novu kakvoću, intenzitet i artikulaciju. Rad na taj način pokazuje, da se na Koncilu nije radilo o nastanku ekumenizma u Katoličkoj Crkvi, nego o prijelazu, o promjeni, kako metoda i načina nastojanja oko jedinstva, tako i u pogledu posvješćenja da je ekumenizam nerazdvojna sastavnica identiteta svakog autentičnog Kristovog učenika.
Također je osvijetljena ekumenska dimenzija zbivanja na Drugom vatikanskom koncilu i neposredno nakon njega. Zapaža se i dokazuje da je neko vrijeme, osobito prva dva desetljeća nakon Koncila, prevladavao dojam, da je najveći dio kršćanskog svijeta bio prožet novom svježinom i nadom u dosizanje velikog ekumenskog cilja - punog jedinstva u zajedništvu sestrinskih Crkava.
Premda se autor rada odrekao ambicije da identificira i locira sve glavne uzroke aktualnih ekumenskih poteškoća, što je bilo neizbježno s obzirom na temu, narav i opseg ovoga rada, on ipak na temelju nekoliko izabranih »žarišta« egzemplarnih i tipičnih konflikata dostatno ocrtava svu složenost i osjetljivost pokoncilskog ekumenskog hoda. Za razliku od vremena oko Koncila koje je bilo slikovito vrednovano kao ekumensko proljeće (kardinal Bea), kao doba ekumenskog zamaha i bujanja ekumenskih inicijativa, autor sadašnji ekumenski trenutak, 40. godina poslije Koncila, vrednuje kao vrijeme ekumenske »inventure« i »bilance«, kao doba ekumenskog realizma, premišljanja, produbljivanja i traženja novih mogućnosti. Konstatira se činjenica da danas, »40 godina poslije«, unatoč svom ekumenskom dinamizmu, željenog stupnja jedinstva još nema i da nitko ne može sa sigurnošću reći, ne samo kada i kako bi se ono moglo ostvariti nego niti to, hoće li se ono uopće ostvariti »s ove strane, prije neba«. Ipak, autor nije ekumenski pesimističan. Nadu temelji na djelovanju Duha Svetoga, koje ne poznaje ograničenja, te stoga ne isključuje kvalitativne pomake i »proboje« u kršćanskim Crkvama, slično poput onoga u vrijeme Dragog vatikanskog koncila. Ako danas i postoje određeni simptomi ekumenskog ledenog doba, ekumenizam ipak i danas ima brojne mogućnosti daljnjeg hoda. U aktualnoj ekumenskoj situaciji preporučuje se naglasak stavljati na posvješćenje postojećeg jedinstva, na ukorjenjivanje dosadašnjih rezultata ekumenskog nastojanja na razinama prakse i baze, te - na njegovanje i širenje duhovnog ekumenizma, primjerenog sadašnjem stupnju jedinstva.

Ključne riječi

ekumenizam; Dragi vatikanski koncil; međukonfesionalni odnosi; jedinstvo kršćana; dijalog

Hrčak ID:

24449

URI

https://hrcak.srce.hr/24449

Datum izdavanja:

21.2.2006.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 3.220 *