Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Procesnopravno uređenje odnosa etažnih vlasnika

Aleksandra Maganić ; Pravni fakultet Sveučilišta u Osijeku


Puni tekst: hrvatski pdf 1.991 Kb

str. 229-265

preuzimanja: 3.529

citiraj


Sažetak

Zapostavljenost procesnopravnog uređenja odnosa etažnih vlasnika u hrvatskoj pravnoj teoriji i praksi i nedavne izmjene austrijskog (WNR 2006) i njemačkog (WEG-Novelle 2006) prava etažnog vlasništva poticaji su za razmatranje nekih osnovnih problema u odnosima etažnih vlasnika.
Zajedničko obilježje etažnopravnih sustava Austrije, Njemačke i Hrvatske je da je u povlačenju crte razgraničenja parnične i izvanparnične jurisdikcije odlučujuću ulogu imao stav zakonodavca, a manje pravna priroda same stvari. Kako ne postoji jedinstvena lista etažnopravnih stvari o kojima će se odlučivati po pravilima izvanparničnog ili parničnog postupka, komparacijom navedenih pravnih sustava u radu smo nastojali pružiti prikaz jurisdikcijskog razgraničenja. Osobito zanimljiv je prijenos jurisdikcije koji je njemački zakonodavac izvršio WEG-Novelle 2006 kojim je izvršen potpuni prijenos svih etažnopravnih izvanparničnih spornih stvari u parnicu. Iako je novela još uvijek u zakonskoj proceduri, usvajanje novele od strane Saveznog parlamenta ukazuje da postoji realna mogućnost da će do prijenosa jurisdikcije uistinu doći.
Osim povlačenja crte razgraničenja, radom su obuhvaćeni i neki novi aspekti u uspostavi etažnog vlasništva u Austriji, a koji bi mogli biti od značaja za Republiku Hrvatsku.
Konačno, polazeći od izmjena u etažnom pravu Austrije i Njemačke koje su nastale kao odgovor na neke pravnopraktične probleme koji su se u praksi etažnih vlasnika pojavili, radom su opisani i neki praktični problemi koji su se pojavili u odnosima etažnih vlasnika u Hrvatskoj.

Ključne riječi

etažno vlasništvo; izvanparnični postupak; uspostava etažnog vlasništva; upravitelj

Hrčak ID:

25367

URI

https://hrcak.srce.hr/25367

Datum izdavanja:

5.3.2007.

Posjeta: 4.587 *