Ostalo
Obilježja tuče u sadašnjim i budućim klimatskim uvjetima na području Hrvatske
Damjan Jelić
Sažetak
Tuča je jedna od ekstremnih meteoroloških pojava koja često uzrokuje značajne materijalne štete. Šteti je podložno gotovo sve, a kako raste veličina zrna tuče, tako je razmjer štete sve veći. Izraženije epizode tuče mogu proizvesti štete veće od milijardu dolara, a prema podatcima za Hrvatsku, u razdoblju od 1981. do 2012. godine, oluje i tuča uzrokovale su približno 21 % ukupno zabilježenih šteta nastalih prirodnim nepogodama. Kako bi se na taj problem odgovorilo, proteklih nekoliko desetljeća u Europi, ali i svijetu, raste broj istraživanja usmjerenih na bolje razumijevanje tuče i njenih svojstava pa je tako i cilj ovog istraživanja pridonijeti boljem poznavanju tuče na području Hrvatske. Korištenjem opaženih podataka o tuči sa 186 postaja Državnog hidrometeorološkog zavoda diljem Hrvatske te promatranjem razdoblja od preko 50 godina, provedena je sveobuhvatna klimatološka analiza svojstava tuče. Zatim se uparivanjem dobivenih podataka o tuči i reanalize ERA5 dobila veza sinoptičkih i mezoskalnih uvjeta, a daljnjom obradom regionalnih klimatskih modela iz inicijative EUROCORDEX i projekcija pojavnosti tuče u 21. stoljeću. Također, na osnovu mjerenja munja razvijen je algoritam za izračun indeksa intenziteta munja koji ističe područja s izraženom aktivnošću oborine, pojavom tuče te udarima vjetra. Glavni rezultati ovog istraživanja su sljedeci:
1: Prepoznata su tri različita tipa postaja u smislu godišnje dinamike tuče. Unutar Hrvatske razlikuje se „ljetni“ tip postaja koje tuču uglavnom bilježe tijekom toplog dijela godine, suprotni tj. „zimski“ tip postaje te „prijelazni“ tip koji bilježi podjednaku aktivnost tuče tijekom cijele godine. Odvojenim promatranjem navedenih tipova postaja ustanovljeno je da se i dnevni hodovi tuče značajno razlikuju, pri čemu je najinteresantniji „zimski“ tip koji maksimum aktivnosti tuče bilježi u 8 h ujutro.
2: Glavno obilježje tuče je velika prostorna i vremenska varijabilnost na svim promatranim skalama, što potvrđuju i različiti trendovi za različite tipove postaja te različite sezone.
3: U budućoj se klimi očekuje pad aktivnosti tuče za oko 8 %.
4: Indeks intenziteta munja pokazao se vrlo uspješan u prostornoj i vremenskoj identifikaciji intenzivne oborine i tuče. Zbog svoje prirode indeks homogeno popunjava prostor na rezoluciji 3 km × 3 km te nudi visoku vremensku rezoluciju (2 min). Stoga ga je moguće koristiti za identifikaciju kratkoživućih, lokalnih grmljavinskih oluja koje su praćene potencijalno opasnim vremenskim događajima.
Ključne riječi
tuča; munje; indeks intenziteta munja; lokalna konvekcija; trendovi tuče; tuča u budućoj klimi; tipovi vremena
Hrčak ID:
318380
URI
Datum izdavanja:
12.6.2024.
Posjeta: 475 *