Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

https://doi.org/10.30754/vbh.67.3.1218

Održivost na polici: Zelene knjižnice kao epicentri promjena

Iva Kovačević orcid id orcid.org/0000-0002-9705-291X ; Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija, Sveučilište u Rijeci
Romina Agbaba orcid id orcid.org/0000-0003-4850-9896 ; Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija, Sveučilište u Rijeci


Puni tekst: hrvatski pdf 483 Kb

str. 185-207

preuzimanja: 15

citiraj


Sažetak

Cilj. Cilj je rada istražiti u kojoj mjeri knjižnice u Hrvatskoj implementiraju koncept zelene knjižnice te ispitati razinu osviještenosti u kontekstu zelenih knjižnica. Nadalje, cilj je prikazati primjere dobre prakse, usluge i aktivnosti knjižnica vezane za održivost, povećati svijest samih knjižničara o problemima zaštite okoliša te da u skladu s tim organiziraju programe i aktivnosti i u svojim knjižnicama.
Metodologija. Anketno istraživanje provedeno je online upitnikom od ožujka do svibnja 2024. godine na uzorku od 159 ispitanika. Upitnik je izrađen u Google Formsu te je distribuiran na e-mail adrese djelatnika knjižnica diljem Republike Hrvatske. Prikupljeni podaci obrađeni su u statističkom paketu SPSS IBM. Istraživanjem su obuhvaćene knjižnice na području Republike Hrvatske zbog dobivanja reprezentativnih podataka koji omogućuju cjelovitu interpretaciju teme te donošenje konkretnih i validnih zaključaka.
Rezultati. Analiza upitnika pokazala je kako su ispitanici većinski upoznati s konceptom zelene knjižnice. Statistički značajna razlika utvrđena je kod varijabli uključenost u projekte i programe za zelenu knjižnicu s obzirom na spol te kod uključenosti u projekte iz održivosti s obzirom na radno iskustvo. Uz navedeno, postoji i korelacija između poticanja elektroničkog cirkuliranja dokumenata, korištenja oblaka (engl. cloud) za postizanje značajnih ušteda energije, korištenja digitalnih alata za rad na daljinu, korištenja platformi za učenje na daljinu i interesa zaposlenika za zelene knjižnične usluge.
Originalnost/vrijednost. Rad doprinosi nadopuni literature o zelenim knjižnicama naglašavanjem najvažnijih ciljeva održivog razvoja i uloge knjižnica i knjižničara u njihovom ostvarivanju. Praktičan doprinos ogleda se u prikazanim primjerima knjižnica koje u svom poslovanju već primjenjuju zelene aktivnosti različitim edukacijama, projektima, aktivnostima, programima i događanjima. Naposljetku, rad nudi prijedloge za aktivnije sudjelovanje knjižničara u provedbi ciljeva održivog razvoja.

Ključne riječi

angažiranost; edukacija; održivost; praktična primjena; zelene knjižnice

Hrčak ID:

323799

URI

https://hrcak.srce.hr/323799

Datum izdavanja:

15.12.2024.

Posjeta: 50 *