Pregledni rad
Pregled arhivskoga gradiva Hrvatskoga državnog arhiva koje se odnosi na područje nadležnosti Državnoga arhiva u Sisku za razdoblje 1945. - 1990.
Boris Suljagić
Sažetak
Vrijeme nakon Drugoga svjetskog rata, ono od 1945. do 1990. godine, je bilo vrijeme velikog rasta standarda velike većine stanovništva na području Jugoslavije, pa i na području Hrvatske. Industrijalizacija je uzela velikog maha i dovela je do promjene u strukturi stanovništva. Postotak gradskog stanovništva je nadmašio postotak stanovništva na selu. U skladu s razvojem Europe i Sjeverne Amerike način života je za sve veći dio stanovništva postajao urban. Komforni stanovi, kako su se u 1960-im godinama zvale novogradnje u gradu, pa i na selu, su postali obilježje života za veliki dio stanovništva. Uključenost socijalističke Jugoslavije u gospodarske aktivnosti i poslovanje Europe, Amerike te zemalja članica Pokreta nesvrstanih značila je izvor prihoda za državu i građane kao i razvoj tehnologije. U radovima Igora Dude može se čitati o dolasku suvremene civilizacije na hrvatske prostore, o osobnim automobilima koji postaju vlasništvo većega dijela stanovništva, o turizmu i putovanjima za veći dio građana... U svemu tome su sudjelovale i regije Banije (Banovine), Moslavine i Posavine.
U Hrvatskom državnom arhivu (HDA) se može naći preko 100 arhivskih fondova klasificiranih prema klasifikacijskoj skupini A.5 Uprava i javne službe od 1945. do 1990. u kojima se može pronaći arhivsko gradivo koje se odnosi na područje nadležnosti Državnoga arhiva u Sisku (DASK). Tri fonda odnose se na pravosuđe (skupina B.5), dva fonda na vojne postrojbe i ustanove na području Hrvatske od 1945. do 1991. (skupina C.7) i jedan fond na informiranje (skupina E.3). Pet fondova koji obuhvaćaju gospodarske ustanove/tvrtke (skupina G.2) se odnose i na područje od interesa za ovu temu. Pet fondova se odnose na društveno-političke organizacije 1945.-1950. (skupina H.2). Fondova sindikata imamo tri (skupina H.3) a udruge su zastupane s ukupno 12 fondova (skupina I). Jedna obitelj i ukupno sedam osoba (skupine K.2 i K.3) su predstavljene u temi članka. Tome se može dodati i šest zbirki od kojih je pet zbirki izvornoga arhivskog gradiva (skupina L) i zbirka skupine M iz Središnjega arhiva Ministarstva obrane RH. Za fotografije je svakako najvažniji fond HR-HDA-1422 AGEFOTO, što ne isključuje mogućnost da se u još nekim fotografskim fondovima i zbirkama može pronaći gradivo o području nadležnosti DASK-a.
Važno je napomenuti da se za razliku od fondova i zbirki koji se odnose na ranija povijesno-upravna razdoblja u HDA za razdoblje 1945.-1990. čuvaju brojni fondovi koji su slabo obrađeni i još slabije istraženi. Naime, istraživački interes za socijalističko razdoblje je u porastu tek u posljednjih dvadesetak godina i kao takav nije dao dovoljno jaki impuls da se sređuje, obrađuje i opisuje gradivo brojnih fondova toga razdoblja. Riječ je u nekim slučajevima o fondovima koji imaju desetke kutija odnosno svežnjeva i knjiga i količinski premašuju svaki po više od 10 d/m gradiva. Dakle, za nekoliko desetaka fondova uprave (primjerice fondova sindikata nastalih u razdoblju 1945.-1990.) te fondova uprave za koje postoje samo privremeni popisi i/ili popisi po tehničkim jedinicama nije nemoguće da postoji gradivo za područje nadležnosti DASK-a.
Zaključno, moglo bi se reći da bi ovaj članak zbog potrebe ograničenja broja kartica bio samo neka vrsta skice fondova i zbirki koji za razdoblje 1945.-1990. sadrže gradivo za područje nadležnosti DASK-a. To, naravno, podrazumijeva da će članak imati brojne primjere gradiva sa signaturama pojedinih fondova i zbirki. No, autor se unaprijed obvezuje da će arbitrarnost, odnosno ocjenu koje fondove valja uvrstiti u članak smanjiti na najmanju moguću mjeru. Pritom će nedostatak adekvatnih obavijesnih pomagala te analiza nadležnosti, funkcija i količina sačuvanog gradiva biti odlučujući u izboru pojedinih fondova i zbirki.
Ključne riječi
Hrvatski državni arhiv; arhivsko gradivo; područje nadležnosti Državnoga arhiva u Sisku (DASK); socijalizam; tvornička industrija
Hrčak ID:
323867
URI
Datum izdavanja:
15.12.2024.
Posjeta: 0 *