Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

ŠKOLSTVO I HRVATSKI JEZIK U BIH S POSEBNIM OSVRTOM NA UDŽBENIKE HRVATSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

Šimun Musa ; Odjel za slavistiku i kroatistiku Sveučilišta u Zadru
Marija Musa ; Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru


Puni tekst: hrvatski doc 4.969 Kb

str. 57-82

preuzimanja: 1.705

citiraj


Sažetak

U poslijedejtonskoj Bosni i Hercegovini, državnoj zajednici u kojoj je koncem 1995. prestao rat, postoji dosta neriješenih pitanja, puno nagomilanih problema u svim segmentima života pa tako i u području obrazovanja. S obzirom na složenu tradicijsku, vjersku i nacionalnu strukturu i sve ono što je sobom donio život u takvu društvu, teško je, premda neizbježno, neposredno nakon sukoba, dogovoriti, planirati i organizirano voditi poslove iz različitih područja društva i države.
Međutim, uspostavom mira, u čemu je posredovala i međunarodna zajednica, postupno se konsolidiraju svi vidovi života, na jednoj novoj osnovi, a među njima i sustav obrazovanja na svim razinama.
S obzirom na promijenjene društvene prilike, novu državnu organizaciju i formiranje vlasti, i pored svih ustavnih načela i zakonske regulative, teško je bilo uspostaviti normalne tijekove u društvu. Tako je i obrazovanje, kao bitna društvena djelatnost, teško ustrojavano, posebno zbog različitih nacionalnih, političkih, tradicijskih, a navlastito jezičnih interesa naroda u BiH.
Pa ipak, usprkos svim teškoćama i zastojima, došlo se do određenih rješenja u obrazovanju, tako da svaki konstitutivni narod u BiH ima svoj sustav koji se, u dodiru i prožimanju s drugima, dopunjuje u dogovornom reciprocitetu i aktivnoj korelaciji, čineći opet zajednički složeni sustav školstva u BiH.
Na toj osnovi, bez obzira na sve pokušaje unitarizacije od većih naroda, i bez obzira na lošiji položaj hrvatskog narod u tijelima vlasti, iz čega proistječe niz negativnih posljedica, i on stječe pravo na službenu uporabu svoga jezika u obrazovanju i u svim drugim segmentima. Tako će i Hrvati na svom jeziku oblikovati udžbenike i drugu literaturu kao osnovu obrazovnog procesa, kojim se želi, kroz demokratske postupke s obzirom i na domaće i strane prilike, i usklađivanjem prema europskim standardima, posve približiti europskom školstvu.

Ključne riječi

: jezik; kultura; obrazovanje; plan; udžbenik

Hrčak ID:

35620

URI

https://hrcak.srce.hr/35620

Datum izdavanja:

13.12.2008.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 3.044 *