Izvorni znanstveni članak
USMENE PJESME U KONTEKSTU OBIČAJA I OBREDA
Tanja Perić-Polonijo
; Institut für deutsche und vergleichende Volkskunde, München
Sažetak
Promatranje pjesama iz perspektive teksta (verbalnog izričaja) zahtijeva metodu i sustav vrednovanja koji će biti drukčiji od metode i sustava vrednovanja što ih nalaže opis pjesama unutar običaja, odnosno iz perspektive izvedbe. Pitanje je: kako sučeliti te dvije realnosti i kako istaknuti metodološki presjek?
U obavijesnom pogledu tekst pjesme je određen smislom. Međutim, mnoga obilježja što ih pripisujemo pojedinim pjesmama proizlaze iz upotreba u kojima smo ih zatekli (u izvedbi, unutar običaja). Otuda proizlazi slojevit odnos smisao/značenje s obzirom na vezanost i nevezanost pjesama uz izvedbu (običaj).
Svaki običaj možemo promatrati kao jedinstvo strukture i sadržaja. Tako i svaku pjesmu možemo promatrati kao jedinstvo strukture i sadržaja. Možemo razgraditi običaj na segmente i pjesmu promatrati kao izlučeni segment.
Pošli smo u ovom radu od osnovne pretpostavke da se usmenoknjiževni oblici koji nastaju i traju unutar običaja ne smiju promatrati neovisno od običaja kojemu pripadaju. Ponekad, bez analize običaja u cjelini i pronalaženja određenog mjesta i uloge teksta u njemu, nije moguće u potpunosti shvatiti ne samo smisao teskta nego ni strukturu, simboliku, kompoziciju i druge poetske osobine teksta. Istodobno, usmenoknjiževni oblici često pojašnjavaju značenje pojedinih sekvenci i detalja obreda.
Ključne riječi
Hrčak ID:
45107
URI
Datum izdavanja:
19.12.1996.
Posjeta: 2.678 *