Stručni rad
PROCJENA UČINKOVITOSTI UNICEF-OVOG PROGRAMA PREVENCIJE VRŠNJAČKOG NASILJA I ZLOSTAVLJANJA
Martina Tomić-Latinac
; Ured UNICEF-a za Hrvatsku, Zagreb, Hrvatska
Anela Nikčević-Milković
orcid.org/0000-0001-6216-456X
; Učiteljski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Odsjek za učiteljski studij u Gospiću, Gospić, Hrvatska
Sažetak
Ured UNICEF-a u Hrvatskoj već pet godina provodi projekt prevencije vršnjačkog nasilja i zlostavljanja pod nazivom »Za sigurno i poticajno okruženje u školama«. U skladu s usvojenim Kriterijima kvalitete i održivosti, škole koje su uspješno završile svih 7 koraka UNICEF-ovog programa »Za sigurno i poticajno okruženje« svake 3 godine pristupaju obnovi/potvrđivanju statusa »Škola bez nasilja«. Spomenutim kriterijima škole su se obvezale na kontinuiran rad u održavanju uspostavljenih vrijednosti i aktivnosti usmjerenih na sprječavanje i reagiranje na vršnjačko nasilje i zlostavljanje.
U sklopu pripreme prvih 39 škola iz cijele Hrvatske (koje su stekle status »Škola bez nasilja« šk. god. 2004./2005.) provedeno je ispitivanje vršnjačkog nasilja s ciljem praćenja učinaka provedbe programa. Istraživanje je provedeno na slučajnom uzorku od 4 939 učenika i 1 205 učitelja, te prigodnom uzorku od 1 931 roditelja iz 39 škola.
Dobiveni rezultati u 2008., uspoređeni s rezultatima dobivenim u inicijalnom istraživanju 2004., te rezultatima nezavisne evaluacije iz 2005., pokazuju da se u školama uključenim u program prevencije vršnjačkog nasilja i zlostavljanja podigao i održao osjećaj kompetentnosti učitelja u odnosu na problem vršnjačkog nasilja, a smanjio broj učitelja koji se osjećaju bespomoćno i zbunjeno. Također, rezultati ukazuju da se u navedenim školama prepoznaju svi oblici diskriminacije i nasilja, da postoje elementi zaštitne mreže koji pomažu u suzbijanju vršnjačkog nasilja, te da su postignute mjerljive promjene, a prema samo-iskazu djece prepolovljen je broj nasilničkih ponašanja. U školama uključenim u program, više od polovice roditelja upoznato je s aktivnostima koje škola provodi s ciljem prevencije nasilja, većina roditelja smatra da škola pristupa ozbiljno problemu vršnjačkog zlostavljanja i procjenjuje suradnju sa školom kao dobru.
Ključne riječi
prevencija; vršnjačko nasilje i zlostavljanje; evaluacija učinkovitosti
Hrčak ID:
47826
URI
Datum izdavanja:
30.1.2010.
Posjeta: 7.261 *