Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Dijastolička funkcija lijeve klijetke u akutnom infarktu miokarda

Elnur Smajić orcid id orcid.org/0000-0003-0881-9443 ; Univerzitetski klinički centar Tuzla, Tuzla, Bosna i Hercegovina
Zumreta Kušljugić ; Univerzitetski klinički centar Tuzla, Tuzla, Bosna i Hercegovina
Fahir Baraković ; Univerzitetski klinički centar Tuzla, Tuzla, Bosna i Hercegovina
Daniela Lončar ; Univerzitetski klinički centar Tuzla, Tuzla, Bosna i Hercegovina
Larisa Dizdarević-Hudić ; Univerzitetski klinički centar Tuzla, Tuzla, Bosna i Hercegovina
Katarina Kovačević ; Univerzitetski klinički centar Tuzla, Tuzla, Bosna i Hercegovina
Đani Hadžović ; Univerzitetski klinički centar Tuzla, Tuzla, Bosna i Hercegovina


Puni tekst: hrvatski pdf 213 Kb

str. 383-392

preuzimanja: 513

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 213 Kb

str. 383-392

preuzimanja: 322

citiraj


Sažetak

Poremećaj dijastoličke funkcije lijeve klijetke (LK) je jedan od prvih poremećaja funkcije LK, koji se registriraju prije poremećaja regionalnog kontraktiliteta, EKG promjena i bola u prsnom košu, što bitno mijenja prognozu pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom. Poremećaj relaksacije LK često se registrira u pacijenata s akutnim infarktom miokarda (AIM), a poremećaj krutosti LK u pacijenata s AIM prednje stijenke. Najizraženija dijastolička abnormalnost uzrokovana ishemijom miokarda je produžena i usporena relaksacija miokarda. Ehokardiografske tehnike omogućavaju evaluaciju dijastoličkog punjenja obje pretklijetke i klijetke.
Cilj ovog rada je bio utvrditi dijastoličku funkciju LK u bolesnika s AIM i usporediti varijable dijastoličke funkcije u skupinama bolesnika s AIM anteroseptalne i inferiorne stijenke.
U prospektivno istraživanje uključeno je 60 bolesnika (37 muškaraca, prosječne životne dobi 59±10 godina) s prvim AIM koji su podijeljeni u dvije skupine prema lokalizaciji EKG promjena (anteroseptalna naspram inferiorne stijenke). Praćene su varijable dijastoličke funkcije LK koje su analizirane kontinuiranom (mitralni protok) i pulsnom kolor Doppler ehokardiografskom tehnikom (protok u plućnim venama i pokreti mitralnog prstena).
Vrijednosti brzina ranog dijastoličkog punjenja nije se statistički značajno razlikovala u obje skupine, ali je bila niža u odnosu na prosječnu vrijednost brzine ranog dijastoličkog punjenja LK kod zdravih osoba. U maksimalnoj brzini sistoličkog protoka plućnih vena registrirana je statistički značajna razlika (p<0,05) između ispitivanih skupina. U prvoj skupini iznosila je 0,48±0,10, a u drugoj skupini iznosila je 0,57±0,14. Maksimalna brzina dijastoličkog protoka plućnih vena u prvoj skupini iznosila je 0,37±0,09, a u drugoj skupini iznosila je 0,43±0,16. Odnos maksimalne brzine sistoličkog i dijastoličkog protoka plućnih vena je nešto veći nego kod zdravih osoba. U bolesnika s AIM dominira (70%) dijastolička disfunkcija tipa poremećaja relaksacije LK. U ispitivanoj skupini bolesnika s anteroseptalnim AIM dijastolička disfunkcija tipa poremećaja relaksacije je dominantna, odnosno registrirana je statistički značajna razlika u odnosu na očuvanu dijastoličku funkciju i na dijastoličku disfunkciju tipa poremećaja restrikcije LK (p<0,05).
Zaključno, kod AIM, kako anteroseptalne tako i inferiorne stijenke, promijenjeni su parametri dijastoličke funkcije, odnosno prisutna su sva tri stupnja dijastoličke disfunkcije LK. Dominira dijastolička disfunkcija tipa poremećaja relaksacije miokarda. U AIM anteroseptalne stijenke najviše je prisutna dijastolička disfunkcija tipa poremećaja relaksacije, odnosno postoji dobra korelacija s infarciranom zonom u odnosu na inferiornu stijenku.

Ključne riječi

akutni infarkt miokarda; ehokardiografija; dijastolička funkcija

Hrčak ID:

74632

URI

https://hrcak.srce.hr/74632

Datum izdavanja:

15.11.2011.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 11.894 *