Izvorni znanstveni članak
Politeova Plava Bilježnica (1879-1880). O nacrtu neodržanog predavanja na sveučilištu u Padovi
Heda Festini
; Filozofski fakultet, Zadar, Hrvatska
Sažetak
U sada nađenoj Plavoj bilježnici Politeo je naveo da je želio objaviti cijeli ciklus svojih predavanja, no postupno, 1919, tiskano je devet održanih predavanja. Prema njegovu navodu, Plava bilježnica nacrt je njegova desetog, zaključnog predavanja u ciklusu.
Nedvosmisleno ona potvrđuje Politeovo osebujno gledište u etici, koje možemo nazvati etički naturalizam, što se iskazuje u neobično modernoj potki koja seže do suvremenog engleskog etičkog neoaristotelizma i nadmašuje njegove neposredne suvremenike Brentana i Meinanga u svezi s problematikom osjeta, osjećaja i vrijednosnih problema, uvirući u najsuvremenije tokove filozofije psihologije o mentalnim procesima.
Tu pokazani etički naturalizam dobro se uklapa u njegovo distanciranje od etičkog utilitarizma (Smeđa bilježnica, 1880), a učvršćuje ga shvaćanje naturalizma kao općeg procesa sačinjenog od odnosa našeg »psihičkog organizma« prema velikom klasičnom moralnom načelu. Najvažnija činjenica naše prirode jesu naši osjećaji i njihova stalna borba protiv zla, što u prvi plan stavlja izbor između alternativnih puteva (Hampshire kasnije), te ističe važnost društvenog vida moralnih činjenica i potrebu izučavanja povijesti (Hampshire,
Maclntyre kasnije).
Politeo je dosta detaljno razglabao o tri stadija svijesti: a) nesvjesnom, b) podsvjesnom, e) svjesnom stanju mentalnih stanja drugima.
Postojanje unutrašnjih osjeta/osjećaja njegova je najizvornija misao koju je tu dobro zastupao, a nadmašio je Brentanovu tezu o analogiji osjećaja i suđenja, te Meinongovo zagovaranje hijerarhije vrijednosti. Među moralnim osjećajima, po Politeu, diskrepancija je između ambicija i uvažavanja, a osjećaji slobode za državu i čovječanstvo su u igri odnosa intimne i političke slobode, što podsjeća na neke ključne termine B. Cricka (1962). Otuda potreba da se još izuče bilješke njegovih učenika i njegove vlastite povezane uz ulogu društva i politike prema pojedincu i obratno.
Ključne riječi
Hrčak ID:
81966
URI
Datum izdavanja:
5.12.1994.
Posjeta: 1.177 *