Policija i sigurnost, Vol. 21 No. 1, 2012.
Stručni rad
Izgradnja strategije unutarnje sigurnosti Europske unije: U pet koraka prema sigurnijoj Europi
Ana-Marija Horjan
; Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske
Marijan Šuperina
; Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Policijska akademija
Sažetak
U radu se analizira europsko pravosuđe i unutarnji poslovi koji su se desetljećima razvijali iz-van institucionalnog okvira Europske zajednice. Tek osnivanjem Europske unije, a kasnije us-vajanjem programa Tampere, došlo je do dinamičkog institucionalnog razvoja područja pra-vosuđa i unutarnjih poslova koji se podižu na razinu jedne od politika Europske unije. Institu-cionalnim razvojem te politike razvija se i koncept Europske unije: prostor slobode, sigurnosti i pravde.
Pored analize pitanja individualne i nacionalne te unutarnje sigurnosti, radi sustavnosti pra-ćenja teme rada, posebno se analizira regionalna sigurnost u okviru Europske unije. Središnji dokument analize je Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Izvođenje strategije unutarnje sigurnosti Europske unije: Pet koraka prema sigurnijoj Europi. Temeljem Lisabon-skog ugovora, kao novog pravnog okvira, izvođenje strategije unutarnje sigurnosti postao je zajednički program Europske unije za sljedeće četiri godine (2011.−2014.). Strategija unutar-nje sigurnosti Europske unije, kao glavne ugroze unutarnje sigurnosti, koje su sve veće i pro-finjenije, identificira: terorizam, teški i organizirani kriminalitet, računalni (kibernetički) kri-minal, međugranični kriminal, sigurnost prometa te prirodne katastrofe i nesreće koje je uzro-kovao čovjek. Strategija istodobno daje temeljna načela i smjernice za daljnje rješavanje, na kojima se temelji uspješno osiguravanje unutarnje sigurnosti Europske unije. Za uspješno provođenje Strategije potrebno je sudjelovanje svih nadležnih organizacija, agencija i tijela Europske unije i država članica − kao i suradnja s dionicima sigurnosti cijeloga svijeta. S u-jedinjenim naporom, snagom ali i zajedničkim sudjelovanjem u izvođenju Strategije, države članice kao i institucije, tijela i agencije Europske unije usklađeno će djelovati i reagirati na sigurnosne ugroze i rizike našeg vremena.
Ključne riječi
Europska unija; sigurnost Europe; strategija sigurnosti; unutarnja sigurnost; međunarodne kriminalne mreže; terorizam; radikalizam; kibernetički kriminal; vanjske granice Europe; katastrofe; krizne situacije
Hrčak ID:
84277
URI
Datum izdavanja:
10.6.2012.
Posjeta: 4.458 *