Izvorni znanstveni članak
Sintaksa u hrvatskim gramatikama u 20. stoljeću
Diana Stolac
Sažetak
U članku se govori o sintaktičkim opisima hrvatskoga jezika u gramatikama u 20. stoljeću.
Prvu su polovicu 20. stoljeća obilježile dvije gramatike – Gramatika i stilistika hrvatskoga ili srpskoga jezika Tome Maretića i Gramatika hrvatskoga jezika Josipa Florschütza. Analizira se pristup sintaksi i način sintaktičkoga opisa u njima. Na njihovu je tragu nastala posljednja tradicionalna gramatika hrvatskoga jezika Gramatika hrvatskoga ili srpskoga jezika autora Ivana Brabeca, Mate Hraste i Sretena Živkovića.
Cjelovit sintaktički opis hrvatskoga književnog jezika donosi knjiga Radoslava Katičića Sintaksa hrvatskoga književnog jezika. Osim što je taj opis cjelovit, to je i prvi pristup sintaksi u okviru tada novih lingvističkih tendencija u svijetu, kada transformacijska gramatika Noama Chomskog nudi temelj na kojemu je moguće opisati sintakse različitih jezika.
Katičićev je sintaktički opis već u rukopisu poslužio krajem sedamdesetih godina skupini autora iz Zavoda za hrvatski jezik (odnosno Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje) za opis sintakse u njihovoj Priručnoj gramatici hrvatskoga književnog jezika. Ova je, pak, utjecala na novija izdanja školske gramatike Stjepka Težaka i Stjepana Babića, premda valja reći da su i izdanja iz šezdesetih godina već pokazivala pomak od tradicionalnoga prema modernom sintaktičkom opisu.
Pregled sintaktičkih pristupa u gramatikama završava Praktičnom hrvatskom gramatikom Dragutina Raguža.
U drugome se dijelu članka izdvajaju pojedini sintaktički problemi i pokazuje se kako su opisani u gramatikama u 20. stoljeću te govori o sintaktičkoj preskriptivnosti, odnosno o sintaksi u jezičnim savjetnicima.
Ključne riječi
sintaksa; hrvatski jezik; gramatika; sintaktička preskriptivnost
Hrčak ID:
9402
URI
Datum izdavanja:
22.2.2006.
Posjeta: 9.508 *