Policija i sigurnost, Vol. 21 No. 3, 2012.
Stručni rad
Traganje za nestalom osobom u vodenom prostoru
Marijan Šuperina
; Policijska akademija, Zagreb, Hrvatska
Kruno Mihalinčić
; Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Ovim radom, sažimanjem teme u svezi s ovlastima i aktivnostima policijskih službenika Speci-jalne policije, nastojali smo što kvalitetnije objasniti i odgovoriti na pitanja vezana uz upora-bu ronilaca Specijalne policije prilikom traganja za nestalom osobom. U radu se sustavno ob-rađuju procesi obuke ronilaca Specijalne policije, pitanja u svezi s planiranjem i zapovijeda-njem u sustavu Specijalne policije te podjela ronjenja, ronilačke opreme i ronilaca prema namjeni i stupnju njihove obučenosti. Najveći dio rada, po opsegu, zauzimaju analize shema pretraživanja vodenog prostora.
Pišući ovaj rad, a čitatelje posebno upozoravamo, uzimali smo u obzir razlikovanje između pojmova spašavanja i traganja. Samo spašavanje se poduzima kada se vjeruje da je nestala osoba (npr. ronilac) živa, što je moguće npr. kada ronilac ima dovoljno zraka, čak i kad se na-lazi zarobljen i/ili povrijeđen u vodi. Tijekom spašavanja odluke se donose brzo, a preuzima se i veliki rizik kako bi se spasio ljudski život. Traganje se poduzima kada se smatra, s velikim stupnjem vjerojatnosti, kako nestala osoba više nije živa. U takvim slučajevima zadaća je tra-ganja pronaći tijelo mrtve osobe, gdje posebno dolazi do izražaja logično i precizno planira-nje i odabir načina i taktike traganja u svezi s činjenicama ili indicijama s kojima se raspola-že.
Drugo razlikovanje, na koje upozoravamo, učinjeno je u odnosu na traganje na vodenim povr-šinama i u vodenom prostoru. Članak obrađuje traganje za nestalom osobom u vodenom pro-storu, dakle u vodenoj masi, ispod površine vode, koje se provodi najčešće uz pomoć specijal-no obučenih ronilaca Specijalne policije. Traganje na vodenoj površini u sebi sadrži kombi-natoriku sredstava pretraživanja vodene površine (npr. uz pomoć čamaca ili brodova, obila-ženje obale pješice te korištenjem zrakoplova ili helikoptera) što nije predmet analize ovog članka.
Treće pitanje ili okolnost na koju želimo upozoriti je činjenica kako voditelj ronjenja poduze-tog radi traganja za nestalom osobom nije policijski službenik Specijalne policije koji će zap-rimati prijavu o nestanku osobe. On će na temelju ranije prikupljenih podataka, indicija i či-njenica, te izrađenog plana traganja za nestalom osobom kojeg je izradio policijski službenik kriminalističke policije, izraditi precizan plan traganja za nestalom osobom u vodenom pros-toru.
Rad je ilustriran, u napomenama ispod crte, hrvatskom kazuistikom s namjerom da čitatelju olakša razumijevanje procesa i načina te tehnike pretraživanja vodenog prostora radi traga-nja za nestalom osobom pod vodom.
Ključne riječi
nestala osoba; potraga; pretraživanje; utapanje; vodeni prostor; policijski službenik; Specijalna policija
Hrčak ID:
94777
URI
Datum izdavanja:
23.12.2012.
Posjeta: 2.791 *