Izvorni znanstveni članak
Sport – zaštitni čimbenik u suočavanju s rizičnim ponašanjima djece i mladih
Zlata Torbarina
; Odjel za financije i društvene djelatnosti grada Opatije, Opatija, Hrvatska
Sažetak
Tijekom mjeseca svibnja 2006. godine u Opatiji je provedeno istraživanje u kojem je sudjelovalo 585 ispitanika i to 203 sportaša (35 %), 255 povremenih sportaša (43 %) i 127 nesportaša (22 %) u dobi od 10 do 19 godina, odnosno učenika od 4. do 8. razreda osnovne škole i srednjoškolaca.
Svrha istraživanja bila je produbiti spoznaje o postojanju ili nepostojanju povezanosti između bavljenja sportom i rizičnih ponašanja djece i mladih.
Postavljene su četiri hipoteze:
H1. Djeca i mladi koji se organizirano bave sportom manje su skloni nasilju od djece i mladih koji se sportom ne bave organizirano ili se sportom uopće ne bave.
H2. Djeca i mladi koji se organizirano bave sportom manje konzumiraju legalna i ilegalna psihoaktivna sredstva od djece i mladih koji se sportom ne bave organizirano ili se sportom uopće ne bave.
H3. Djeca i mladi koji se organizirano bave sportom odgovorniji su prema svom zdravlju od djece i mladih koji se sportom ne bave organizirano ili se sportom uopće ne bave.
H4. Djeca i mladi koji se organizirano bave sportom manje su skloni rizičnim oblicima ponašanja
od djece i mladih koji se sportom ne bave organizirano ili se sportom uopće ne bave.
U skupinama ispitanika dobivene su različite korelacije između rizičnih ponašanja; na uzorku sportaša jedina značajna korelacija je ona između seksualnog ponašanja i ovisnosti (,373). Kod povremenih sportaša dobivene su pozitivne korelacije između nasilja i ovisnosti (,135), nasilja i seksualnih ponašanja (,147), te stvarna značajna povezanost ovisnosti i seksualnih ponašanja (,442), a u skupini nesportaša rizično seksualno ponašanje i ovisnost stvarno su značajno pozitivno povezani (,454), seksualno ponašanje i prehrana negativno (-,169), a ovisnost i prehrana također negativno (-,213).
Sportaši jesu manje nasilni i značajno manje koriste sredstva ovisnosti od povremenih sportaša i nesportaša.
Kada se kontroliraju učinci sociodemografskih varijabli kao što su spol, dob i materijalni status, bavljenje/nebavljenje sportom ima statistički značajne učinke na većinu ispitivanih rizičnih ponašanja.
Ključne riječi
sport; nasilje; cigarete; alkohol; droga; seksualna rizična ponašanja
Hrčak ID:
68714
URI
Datum izdavanja:
1.5.2011.
Posjeta: 5.416 *