Izvorni znanstveni članak
SOCIJALNA POLITIKA I SOCIJALNE DJELATNOSTI U HRVATSKOJ U RAZDOBLJU 1900.-1960. GODINE
Vlado Puljiz
Sažetak
U ovom radu autor raspravlja o tri razdoblja u razvoju socijalne politike i socijalnih djelatnosti u Hrvatskoj u vremenskom rasponu između 1900. i 1960. godine.
Prvo razdoblje prethodi 1. svjetskom ratu, a autor ga naziva «krajem dugog 19. stoljeća». Hrvatsko je društvo u to vrijeme slabo razvijeno, tavori na periferiji Austrougarskog Carstva, daleko od europske razvojne jezgre, s dominantnim seljaštvom te rudimentarnim socijalnim institucijama, koje djeluju bez značajnijeg utjecaja države.
Drugo razdoblje obilježava vrijeme između dva svjetska rata kada Hrvatska dospijeva u nepovoljniji razvojni kontekst nego u doba austrougarske monarhije. Tadašnja država, Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca (od 1931. godine Kraljevina Jugoslavija), donosi prve značajne socijalne zakone, ali ih, zbog više razloga, nije u stanju primijeniti. U gradovima se pojavljuje sve više socijalnih problema, a slabo razvijene socijalne institucije civilnog društva mogu ih sanirati tek u marginalnoj mjeri.
Treće razdoblje traje od kraja 2. svjetskog rata do 1960. godine. Obilježeno je snažnom državnom intervencijom u svim sferama života, pa tako i u socijalnoj sferi. U godinama nakon rata uspostavlja se socijalno zakonodavstvo, koje prvenstveno štiti žrtve i učesnike NOB-e te populaciju zaposlenu u državnom sektoru, dok brojno seljaštvo ostaje izvan glavnih sustava socijalne sigurnosti. Usporedo s postupnim napuštanjem administrativnog socijalizma u 50-im godinama, veća se pažnja počinje pridavati socijalnim problemima. U tom vremenu u Hrvatskoj nastaju značajne socijalne institucije, među kojima izdvajamo Višu stručnu školu za socijalni rad te centre za socijalni rad. Kako s vremenom, posebno u 60-im godinama, na površinu društva sve snažnije izbijaju socijalni problemi, prije svega siromaštvo i nezaposlenost, kao i oblici socijalno devijantnog ponašanja, na značenju dobiva socijalna politika te razni oblici socijalne djelatnosti.
Kako znamo, 80-ih godina uslijedila je propast socijalizma u europskim zemljama. Naime. zbog iscrpljenih mogućnosti napretka u gospodarskoj i socijalnoj sferi, kao i zbog deficita građanskih i političkih prava, socijalizam je iscrpio svoj razvojni potencijal i stoga se kao sustav jednostavno urušio. Hrvatska je 90-ih godina vodila teški rat za neovisnost, a istovremeno je prolazila kroz mukotrpnu postsocijalističku tranziciju, što je uzrokovalo radikalne promjene u socijalnoj politici i u socijalnim djelatnostima.
Ključne riječi
socijalne djelatnosti; socijalna politika; socijalni rad; povijesni kontekst; Hrvatska
Hrčak ID:
7590
URI
Datum izdavanja:
10.10.2006.
Posjeta: 12.046 *