Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

GEOTEHNIČKI MODELI TEMELJENJA MOSTA MASLENICA

Tomislav Novosel
Eduard Prelogović
Tomo Novosel


Puni tekst: engleski pdf 1.252 Kb

str. 83-88

preuzimanja: 1.715

citiraj


Sažetak

Na lokaciji Masleničkog mosta urađena su strukturno-tektonska. geofizička i inženjerskogeološka istraživanja, istražna bušenja i laboratorijska ispitivanja uzoraka. Za istraživano područje karakteristična je Maslenička antiklinala. Izgrađena je od vapnenaca kredne starosti. Antiklinala ima asimetričan oblik s vergencijom osne ravnine prema sjeveru. Prisutni su reversni rasjedi s recentnom aktivnošću. Recentna aktivnost dokazana je nalazom presječene sige s pomakom od 11 cm, čija starost je 36000 god. Na sasvim mladim sigama u špilji na zapadnoj strani nisu uočeni pomaci. Za povratni period od 500 godina progno¬ziran je mogući maksimalni pomak veličine do 2,0 cm. Manje špilje dimenzija do 1 m3 nastale su na presjecištima reversnih rasjeda i većih pukotina. Kanjon Novsko ždrilo nastao je u zoni smicanja rasjeda s desnim tektonskim transportom.
Prema stupnju razlomljenosti izdvojene su inženjerskogeološkim istraživanjem tri karakteristične sredine. Prema »Geomehaničkoj klasifikaciji« (RMR) prva sredina odgovara II, do III. klasi, druga sredina odgovara IV. klasi, a treča sredina odgovara V. klasi (milonit).
Originalne inženjerskogeološke podloge nisu omogućile, zbog složenosti građe terena, direktnu primjenu u analizi odnosa naprezanja i deformacija. Zbog toga su izrađeni simplificirani geotehnički modeli. Oni su omogućili projektiranje temeljenja u stijenskoj masi i saniranja dijelova slabe kvalitete.

Ključne riječi

inženjerskogeološke značajke; temeljenje mosta; geotehnički modeli; strukturno-tektonski odnosi

Hrčak ID:

13470

URI

https://hrcak.srce.hr/13470

Datum izdavanja:

4.12.1998.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 3.189 *