Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Spontana infekcija vrsta Echinocystis lobata, Leycesteria formosa i Solanum melongena virusom mozaika krastavca u Jugoslaviji

Đorđe Mamula ; Hrvatska
Nada Pleše ; Hrvatska
Nikola Juretić ; Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 1.487 Kb

preuzimanja: 393

citiraj


Sažetak

Na velikom broju biljaka (20%> i više) Echinocystis lobata koje su rasle uz rijeku Savu na području Podsuseda (Zagreb) pojavljivali su se u toku nekoliko godina simptomi virusne infekcije. Na listovima tih biljaka uočavali su se mozaik, šarenilo, vrpčasto obojen je uz žile (sl. 1A), te mjestimična pojava nekroze i ušiljenost režnjeva (lobi) plojke. Iz triju takvih biljaka izdvojeni su mehaničkom inokulacijom na pokusne biljke izolati El, E2 i E3.
U manjim nasadima vrste Solanum melongena L. na području Zagreba opazili smo na oko 10—20°/o biljaka promjene u obliku pjegavog mozaika, vrpčastog obojenja uz žile i mjehurastih deformacija na listovima (si. 1B). Iz dva primjerka te vrste izdvojili smo izolate SI i S2.
Na ukrasnom grmu Leycesteria formosa koji se uzgajao u Botaničkom vrtu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu ponavljali su se u toku nekoliko godina simptomi na listovima u obliku jednostavnih i koncentričnih klorotičnih prstenova i pjega (sl. 1 C, D), te klorotične linije koje su ponekad pratile veće žile, pa je nastajao tzv. simptom »hrastova lista«. Iz te biljke izolirali smo virus koji smo označili kraticom LF.
Izolate El, E2, E3, LF, S1 i S2 istraživali smo u prvom redu radi identifikacije. Pri tom smo proučavali promjene (simptome) koje su izolati uzrokovali na pokusnim biljkama, njihova fizička svojstva, tzv. reakciju unakrsnog zaštićivanja od infekcije, prijenos s pomoću lisnih uši i serološku pripadnost. Rezultati tih istraživanja, a prije svega rezultati seroloških pokusa i reakcija pokusnih biljaka, pokazali su da su istraživani virusi predstavljali izolate virusa mozaika krastavca (VMK). Svih šest izolata reagiralo je s antiserumom od VMK (priređen protiv izolata iz karanfila i dobiven ljubaznošću dra E. Luisonija, Torino) dajući specifične i jasne linije precipitacije u gelu. Precipitaciji virusa odgovaraju linije koje su u si. 1E smještene najbliže bazenima s virusima. Ostale precipitacijske linije u slici nastale su kao posljedica serološke reakcije normalnih konstituenata biljke (N. megalosiphon) s odgovarajućim antitijelima. Gel je bio pripremljen od agaroze (0,9%) u destiliranoj vodi, jer standardni agarski gelovi nisu podesni za serološke pokuse s VMK (usp. Gibbs i Harrison 1970).
Reakcije pokusnih biljaka također su pokazale da izolati El, E2, E3, LF, S1 i S2 pripadaju VMK. Posebno karakteristična bila je reakcija vrste Cucumis sativus. Sistemična infekcija na toj vrsti pokazala je da nijedan od naših izolata nije pripadao virusu besjemenosti rajčice (tomato aspermy virus), koji na toj vrsti uzrokuje promjene samo na inokuliranim listovima. Taj virus član je skupine kukumovirusi kao i VMK, pa neki njegovi sojevi mogu reagirati s antiserumima protiv određenih sojeva VMK (usp. Gibbs i Harrison ib.).
Fizička svojstva istraživanih izolata bila su u granicama vrijednosti za VMK (usp. Gibbs i Harrison ib.). Tako je točka termalne inak- tivacije (TTI) izolata El i SI bila između 60° i 65° C, a krajnja točka razređenja (KTR) između 10-3 i 10-4. Horvath i Szirmai (1973) utvrdili su nešto višu TTI za izolate VMK koji su nađeni u Mađarskoj na vrsti E. lobata. Izolat LF imao je TTI između 55° i 60° C, a KTR između 10-2 i 10-3.
Izolatima El, SI i LF inficirali smo zdrave biljke C. sativus s pomoću lisnih uši M. persicae na neperzistentan način. Pri tom su ti insekti bili držani 30 min. na inficiranim biljkama i odmah zatim 30 min. na zdravim pokusnim biljkama.
Infekcija izolatom LF zaštićivala je biljke (D. stramonium) od infekcije sojem W VMK, što je u skladu s drugim navedenim rezultatima.
Prema tipu simptoma koje su uzrokovali na pokusnim biljkama istraživani izolati mogli bi pripadati Bhargavinom soju VMK iz vrste Spinacia oleracea L. (usp. Gibbs iHarrison ib.).
U radu su izneseni prvi podaci o spontanim infekcijama VMK na vrstama E. lobata (Cucurbitaceae), L. formosa

Ključne riječi

Hrčak ID:

158201

URI

https://hrcak.srce.hr/158201

Datum izdavanja:

31.12.1977.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.244 *