Acta Botanica Croatica, Vol. 37 No. 1, 1978.
Izvorni znanstveni članak
Neke rijetke i interesantne više gljive na četinjačama u nacionalnom parku Plitvička jezera
Milica Tortić
; Hrvatska
Sažetak
U posljednje vrijeme intenzivnije se istražuje mikoflora na području nacionalnog parka Plitvička jezera, naročito vrste viših gljiva koje se razvijaju na živom ili mrtvom drvetu, pa je ustanovljeno, uz mnoge česte i obične, i mnoštvo rijetkih, od kojih dio nije dosad bio poznat u Jugoslaviji. Neke su od njih objavljene (npr. Tortić i Kotlaba 1976). Ovdje je prikazano sedam vrsta, svaka vezana manje ili više na određeni rod četinjača.
Coriolellus ramentaceus (Berk. et Br.) Doman, AleurocystićLiellum suberuentatum (Berk. et Curt.) Lemke, Meruliopsis taxicola (Pers.) Bond. i Peniophora pini (Schleieh. ex Fr.) Boid. rasle su na odumrlim granama živih stabala bora, na visini od 1,5 m i više (aeromikofiti). Prve dvije nisu još bile zabilježene u našoj zemlji, a A. suberuentatum zasad je poznat samo s jednog nalazišta na području Plitvica. Columnocystis abietina (Pers. ex Fr.) Pouz. i C. ambigua (Peck) Pouz. razvijale su se na panjevima i ležećim deblima smreke.' Od prve je u nas poznato dosad malo nalazišta, a druga je ustanovljena samo na dva mjesta u ovom nacionalnom parku. Phellinus pouzarii Koti., koji redovito raste na drvu jele, opisan je tek pred desetak godina u Čehoslovačkoj i do danas je nađen jedino još u SSSR-u i Zapadnoj Njemačkoj. U Jugoslaviji je ustanovljen samo na dva trupca jele na Plitvicama.
Većina tih gljiva vjerojatno je češća nego bi se moglo zaključiti prema broju poznatih lokaliteta. Uglavnom su prilično neugledne pa ih treba posebno tražiti na staništima povoljnim za njihov razvitak.
Ključne riječi
mikoflora; Plitvička jezera; više gljive
Hrčak ID:
158257
URI
Datum izdavanja:
31.12.1978.
Posjeta: 1.319 *