Acta Botanica Croatica, Vol. 39 No. 1, 1980.
Kratko priopćenje
Nekoliko resupinatnih vrsta fam. Polyporaceae, novih za Jugoslaviju
Milica Tortić
; Hrvatska
Sažetak
U toku intenzivnih istraživanja gljiva porodice Polyporaceae u širem smislu, koja se provode u novije vrijeme, pronađene su i stalno se još pronalaze mnoge vrste koje nisu dosad bile poznate za Jugoslaviju, iako se neke od njih smatraju općenito dosta čestima. Dio ih je objavljen (npr. Tortić 1977, 1977a, 1979, Tortić i Hočevar 1977, Tortić i Kotlaba 1976). Ovdje je prikazano daljih sedam, novih za našu zemlju, sve s resupinatnim plodištima, koje su se prije ubrajale u rod Poria. Taj je rod sada na osnovi razlika u građi plodišta razdijeljen u više manjih rodova, no mnogi ga autori još upotrebljavaju za vrste za koje se zasad tačno ne zna sistematska pripadnost.
Ako nije navedeno drugačije, primjerke je odredila autorica, a čuvaju se većinom u ZA (Botanički zavod Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Zagreb), neki i u BEO (Prirodnjački muzej, Beograd). Opisi su sastavljeni na osnovi pregledanih primjeraka, samo katkad dopunjeni detaljima iz literature, odakle su uzeti i podaci o rasprostranjenosti, supstratu, vrsti truleži. Nomenklatura je prema Domanskom (1972), a u zagradi su dodani neki sinonimi kao i nazivi kako ih upotrebljava Ryvarden (1976, 1978). Iznesena su i neka opažanja autorice, u prvom redu o reakcijama hifa s krezil-plavilom.
Fibuloporia donkii Doman. i Poria lenis (Karst.) Sacc. nađene su na po više lokaliteta, međusobno udaljenih, a na nekima su sabrane u dva-tri navrata. Zaključuje se da su vjerojatno u nas rasprostranjene u planinskim šumama i mogu se ubrojiti u česte vrste, pogotovu što i inače u Evropi nisu rijetke. I jedna i druga rastu na trulom drvu četinjača, prva na Abies i Picea, a druga je nađena na Abies, rjeđe na Pinus. Fibuloporia donkii je monomitična i njezine generativne hife postaju u krezil-plavilu crvene, dok je Poria lenis dimitična, a skeletne joj hife u krezil-plavilu postaju intenzivno ljubičaste s crvenim daškom. Svi pregledani primjerci ove druge vrste bili su sterilni, ali su se mogli prepoznati po karakterističnim zvjezdastim kristalićima, koji su česti upravo u sterilnim plodištima.
Ceriporiopsis placenta (Fr.) Doman. sensu John Erikss. i Incrusto- poria stellae (Pil ex Pil.) Doman., nađene su na tri međusobno vrlo udaljena lokaliteta. Ova posljednja je na području Nacionalnog parka Plitvička jezera dosta raširena.
Ostale su vrste sabrane zasad samo na po jednom nalazištu. Fibroporia gossypia (Speg.) Parm. i Incrustoporia alutacea (Lowe) Reid nisu prema Domanskom (1972) rijetke, pa će se vjerojatno naći ponovo na drugim mjestima. U prvo spomenutoj ustanovljena je jedna zanimljiva karakteristika: njezine skeletne hife ostaju u krezil-plavilu hijaline, što je dosad opaženo samo u malo vrsta od mnogih koje su u tom smislu istraživane. Poria rivulosa (Berk, et Curt.) Cooke inače je poznata u Sjev. Americi, a u Evropi je prvi put ustanovljena pred nekoliko godina u Francuskoj (David 1971). Nalaz u Jugoslaviji je dakle drugi u Evropi. Ovdje je sabrana na drvu listače (vjerojatno bukve), iako se u literaturi navodi da raste na četinjačama.
Ključne riječi
Hrčak ID:
158378
URI
Datum izdavanja:
31.12.1980.
Posjeta: 1.292 *