Acta Botanica Croatica, Vol. 43 No. 1, 1984.
Izvorni znanstveni članak
Rasprostranjenost poliporoidnih gljiva u Jugoslaviji — I. Amylocystis, Anomoporia, Aurantioporus, Fibuloporia
Milica Tortić
; Hrvatska
Sažetak
U toku novijih istraživanja flore poliporoidnih gljiva u Jugoslaviji sabrano je mnogo podataka o vrstama i njihovim lokalitetima, iako nisu ni izdaleka mogli biti obuhvaćeni svi dijelovi zemlje. Dosad je publiciran manji broj vrsta, uglavnom rjeđih ili novih za našu zemlju (radovi.su citirani u engleskom tekstu). Autorica smatra da bi bilo potrebno prikazati dosadašnje rezultate u seriji radova o rasprostranjenosti tih gljiva u nas, pogotovu zato što nema zasad izgleda da bi se intenzivnija istraživanja mogla protegnuti na još neispitane naše krajeve.
Podaci se zasnivaju u prvom redu na vlastitim opažanjima autorice na terenu i primjercima koje je sabrala ili dobila od drugih a koji se čuvaju u Botaničkom zavodu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (ZA). Također je revidirala ili determinirala materijal iz Pri- rodnjačkog muzeja u Beogradu (BEO) a i neke eksikate iz različitih drugih herbara. Dio materijala sabrali su ili determinirali drugi istraživači, pa je to označno na odgovarajućim mjestima. Navedeni su i podaci iz objavljenih radova, s kritičkim primjedbama ako ne postoje herbarski primjerci.
Opisi vrsta nisu dodani, jer se mogu naći u standardnim priručnicima, jedino su u nekim slučajevima istaknute pojedine interesantne karakteristike. Proučavane su reakcije hifa i drugih elemenata u krezil plavilu i navedene su za svaku vrstu.
U ovom prvom prilogu obrađeni su Amylocystis lapponica, Anomo- poria bombycina, A. myceliosa, Aurantioporus croceus, A. fissilis, Fibuloporia donltii, F. subvermispora. Svaka je vrsta poznata s malo lokaliteta i oni su prikazani na karti. Vrste roda Aurantioporus su, čini se, dosta termofilne i ustanovljene su na nižim nadmorskim visinama ili u toplijim dijelovima zemlje, dok su ostale nađene u planinskim područjima i većinom su rasprostranjene u sjevernijim dijelovima Evrope. Osobito je interesantan nalaz Amylocystis lapponica, koji se smatra tipičnim boreal- nim elementom — »tajga vrsta« u smislu skandinavskih autora.
Ključne riječi
poliporoidne gljive; Jugoslavija
Hrčak ID:
158919
URI
Datum izdavanja:
31.12.1984.
Posjeta: 826 *