Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Struktura i razvitak elemenata sredozemne makije u šumskim nasadima u Italiji i sjevernoj Africi II. prilog: Makija — plutnjakove šume (Quercus suber L.)

Luigi Veri ; Italija
gabriele Sebastiani ; Italija


Puni tekst: engleski pdf 2.631 Kb

str. 123-142

preuzimanja: 458

citiraj


Sažetak

Autori se, zajedno sa svojim suradnicima, u svojim istraživanjima bave u prvom redu unapređenjem čovjekova okoliša. Predmet njihova istraživanja je dinamički razvitak napuštenih polja; poboljšanje priroda travnjačkim zajednicama Xerobrometum s hrastovima, u sklopu kojih se razvijaju gljive gomoljače; pašnjaci i mogućnost poboljšanja travnjaka u pašnjačke svrhe; struktura i razvoj šumskih nasada, i to u mediteranskom i u središnjem apeninskom području.
Ovaj rad o strukturi i razvitku elemenata mediteranske makije u šumskim nasadima analizira strukturu šuma hrasta plutnjaka (Quercus suber) u nekim područjima Italije (Lazio, Kalabrija, Sardinija i Siciija) i sjeverne Afrike (Tunis i sjeverni Alžir). To je drugi prilog prikazu sredozemnih šuma nastalih čovjekovom djelatnošću. On je zapravo nastavak jednog ranijeg rada (Veri i Sebastiani 1984) u kojem je proučavan, u svojoj dinamici, sastav šuma više vrsta roda Eucalyptus na Sardiniji i u sjevernom Tunisu.
Služeći se načinom rada koji preporučuje klasična fitosociologija i njezinom metodologijom u procjeni biljnog pokrova i njegova sastava, ističu različite aspekte sredozemne vegetacije koji su veoma povezani s izgledom biljnog krajolika i njegovom poviješću.
Svih 67 fitosocioloških snimaka napravljenih na spomenutim područjima, skupljeno je u fitosociološku tabelu na temelju pokrovnosti sloja drveća u sklopu triju različitih stanja:
A — pokrovnost sloja drveća ispod 50°/o (11 snimaka)
B — pokrovnost sloja drveća između 50 i 80°/o (44 snimaka)
C — pokrovnost sloja drveća iznad 80°/o (12 snimaka).
Struktura šuma hrasta plutnjaka (Quercus suber) u ovom je radu uspoređena sa strukturom šuma eukaliptusa (Eucalyptus sp. pl. Zbog toga su pojedine vrste popisane u fitocenološkim snimkama skupljene, s ob- rom na njihova ekološka svojstva, u slijedeće skupine, po kriterijima upotrebljavanim za šume eukaliptusa:
1 — vrsta vodilja (Quercus suber na različitim stupnjevima razvoja);
2 — karakteristične vrste razreda Quercetea ilicis
3 —reda Quercetalia i sveze Quercion ilicis
4 —sveze Oleo-Ceratonion;
5 —razreda Cisto-Lavanduletea;
6 —razreda Helianthemetea guttati;
7 —razreda Thero-Brachypodietea;
8 —razreda Stellarietea mediae;
9 _ vrste pratilica
Zbog procjene strukture vegetacije šuma hrasta plutnjaka (Quercus suber) i usporedbe sa šumom eukaliptusa (Eucalyptus sp. pl.) uzete su u razmatranje i objašnjene ove tabele:
— biološki i fitocenološki spektri (tab. br. 3, 4, 8, 9);
— stvarni pokrov pojedinih slojeva vegetacije (tab. br. 5);
— stvarna pokrovnost hrasta plutnjaka (Quercus suber) nasuprot pokrovnosti drugih drvenastih vrsta (tab. br. 6);
— prisutnost i procentualni pokrov šumskih vrsta (tab. br. 7);
— prisutnost i procentualni pokrov zeljastih vrsta koji se odnosi na razrede Helianthemetea guttati, Thero-Brachypodietea, Stella- rietea mediae (tab. 10).
Primijećeno je različito ponašanje sloja zeljastih i grmolikih biljaka u šumama hrasta plutnjaka (Quercus suber) u odnosu na šume eukaliptusa (Eucalyptus sp. pl.) pri promjenama pokrovnosti sloja drveća.
U šumama eukaliptusa (Eucalyptus sp. pl.) veća osvijetljen ost tla olakšava razvitak zeljasta rašća karakterističnog za fitocenološke razrede Helianthemetea guttati, Thero-Brachypodietea i Stellarietea mediae.
U šumama hrasta plutnjaka (Quercus suber) međutim pri razvitku su u prednosti vrste karakteristične za razred Quercetea ilicis i za šumske tvorbe reda Quercetalia pubescentis.
U oba tipa šuma smanjena je prisutnost vrsta karakterističnih za svezu Oleo-Ceratonion i razred Cisto-Lavanduletea.

Ključne riječi

mediteranska makija; hrast plutnjak; Italija; sjeverna Afrika

Hrčak ID:

159309

URI

https://hrcak.srce.hr/159309

Datum izdavanja:

31.12.1987.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.707 *