Pregledni rad
https://doi.org/10.17018/portal.2016.15
Kompjutorski potpomognuta rekonstrukcija fragmentirane zidne slike
Petra Benedik
orcid.org/0000-0003-0096-2835
; The Institute for the Protection of Cultural Heritage of Slovenia, Restoration Centre, Ljubljana, Slovenia
Jelka Kuret
orcid.org/0000-0002-5920-1259
; The Institute for the Protection of Cultural Heritage of Slovenia, Restoration Centre, Ljubljana, Slovenia
Sažetak
U Sloveniji postoji nekoliko bogatih arheoloških nalazišta iz rimskog razdoblja. Kao primjer takva nalazišta valja spomenuti antički grad Celeiu, čiji se ostaci nalaze na području današnjeg Celja. 1978. godine, tijekom preuređenja ugostiteljskog objekta Turška mačka provedena su arheoloških iskopavanja te pronađeni ostaci rimske vile iz 3. stoljeća. Na lokalitetu je, među ostalim nalazima, otkriven i neobično velik broj fragmenata zidnih slika, različitih veličina, boja i uzoraka. Fragmenti su 1989. godine preneseni u ljubljanski Restauratorski centar ZVKDS, no uslijed neprimjerenih uvjeta za pohranu i ograničenoga radnog prostora, nastojanja da ih se sastavi nisu polučila uspjeh. Budući da fragmente karakteriziraju jedinstveni motivi i dobra očuvanost, projekt je nastavljen 2009. godine, primjenom posve novoga pristupa. U nastojanju da se omogući sveobuhvatan uvid u fragmente te ubrza postupak rekonstrukcije izvorne slike, donesena je odluka da ih se digitalizira te razvije 2D kompjutorska podrška. Na poleđinu svakog fragmenta pričvršćen je jedinstveni osmeroznamenkasti broj kako bi se olakšao proces identifikacije. Pojedinačni su dijelovi snimljeni, čime je utvrđen točan broj fragmenata (9 522 ulomaka). Kako bi se oblikovao virtualni okoliš za sastavljanje ulomaka, skenirana/fotografirana je njihova oslikana strana. Slike ulomaka zatim su digitalno obrađene i unesene u program za digitalnu rekonstrukciju. Sam program (Pedius) ne predlaže rješenja za rekonstrukciju već služi kao baza ulomaka iz koje se oni mogu pojedinačno izlučivati prema različitim kriterijima.
Kako bi se stručnjacima uštedjelo vrijeme utrošeno na digitalno sastavljanje fragmenata, razvijena je mobilna i mrežna aplikacija (e-Pedius) u obliku napredne inačice osnovnog programa. Aplikacija je osmišljena kao igra sastavljanja fragmenata koja istovremeno pruža osnovne informacije o kulturnoj baštini. Pedius, isto kao i e-Pedius, pokazali su se vrlo korisnim alatima. Ustanovljeni su, međutim, i određeni problemi, poput loše vidljivosti uslijed ograničenja u rezoluciji te nepostojanja treće dimenzije (debljina žbuke i eventualne pukotine).
U procesu same rekonstrukcije kao referenca je korištena digitalna kompozicija ulomaka te njihov popis. Postupak rekonstrukcije odvijao se u ad hoc sastavljenom pješčaniku (3 × 4 m) ispunjenom kuglicama od ekspandirane gline. Tijekom tog je procesa veličina motiva planiranog za muzejsku prezentaciju porasla s izvornih 1 × 3 m na više od 3 × 4 m. Dio koji smo uspjeli rekonstruirati pokazao se doista jedinstvenim; tako bogatu kompoziciju velikih dimenzija iz rimskog razdoblja u Sloveniji rijetko možemo naći. Upravo je zato uložen znatan napor kako bi se široj javnosti omogućio uvid u ovaj izniman primjer kulturne baštine.
Ključne riječi
fragmentirana zidna slika; fragmenti; freske; digitalizacija; kompjutorska podrška
Hrčak ID:
171702
URI
Datum izdavanja:
28.12.2016.
Posjeta: 1.947 *