Skoči na glavni sadržaj

Izlaganje sa skupa

Pridruživanje Europskoj uniji na području poljoprivrede - slovensko iskustvo

Miroslav Rednak ; 'Kmetijski inštitut Slovenije, Oddelek za ekonomiko kmetijstva, Hacquetova 17, 1000 Ljubljana, Slovenia
Emil Erjavec ; Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenia
Tina Volk ; 'Kmetijski inštitut Slovenije, Oddelek za ekonomiko kmetijstva, Hacquetova 17, 1000 Ljubljana, Slovenia


Puni tekst: engleski pdf 23.193 Kb

str. 15-28

preuzimanja: 324

citiraj


Sažetak

U radu je prikazano slovensko iskustvo s novim procesom širenja Europske unije (EU), vezano uz područje poljoprivrede. Postupak koji prethodi pridruživanju obuhvaća usklađivanje zakonodavstva, izgradnju institucija, prilagođavanje poljoprivredne politike, pregovore o pridruživanju te usklađivanje i restrukturiranje poljoprivrede i prehrambene industrije prema uvjetima na unutrašnjem tržištu EU.
Razvoj poljoprivrede i poljoprivredna politika u Sloveniji znatno se razlikuje od stanja u EU. Stoga Slovenija mora provesti temeljitu reformu poljoprivredne politike, prvenstveno uvođenjem izravnih plaćanja i drugih komparativnih mehanizama Zajedničke poljoprivredne politike (Common Agricultural Policy, CAP). Reformi će pomoći novi Zakon o poljoprivredi kojim su osigurane pretpostavke za provedbu usporedive poljoprivredne politike. Ured za poljoprivredno tržište i razvoj sela ustanovljen je kao organizacija odgovorna za provedbu mjera predviđenih CAP-om.
Tijekom procesa pregovaranja Slovenija je obavila dvogodišnje snimanje stanja zakonodavstva i dostavila svoja pregovaračka stajališta. U stajalištima je iskazana spremnost za usvajanje pravnog poretka EU (acquis), uz zahtjev za manjim trajnim ili privremenim odstupanjima od acquisa, te status jednak statusu današnjih zemalja članica kada je riječ o dodjeli proračunskih sredstava (posebno izravnih plaćanja). Reforme i proces pregovaranja bile su praćene agroekonomskim istraživanjima, uz usporednu analizu poljoprivrede i poljoprivredne politike, te su rađene procjene posljedica pridruživanja temeljene na modelima i stanju grane. Pridruživanje bi za slovensku poljoprivredu bilo povoljno tek kada bi, što je politički manje realno, Slovenija imala tretman jednak današnjim zemljama članicama i kada bi ostvarila jednaku razinu konkurentnosti poljoprivrede i prehrambene industrije.

Ključne riječi

poljoprivreda; Europska unija; pregovori; Slovenija

Hrčak ID:

179165

URI

https://hrcak.srce.hr/179165

Datum izdavanja:

1.2.2001.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.268 *