Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.15516/cje.v19i0.2385
Hrvatski kao nematerinski jezik – recepcija studenata Učiteljskog fakulteta
Tamara Turza-Bogdan
; Faculty of Teacher Education, University of Zagreb
Lidija Cvikić
; Faculty of Teacher Education, University of Zagreb
Marta Svetec
; Faculty of Teacher Education, University of Zagreb
Sažetak
U Međimurskoj županiji živi oko 11 000 pripadnika romske nacionalne manjine, a oko 1 400 učenika Roma nalazi se u sustavu osnovnoškolskog obrazovanja, što čini 13 % školske populacije Međimurja (http://www.medjimurska-zupanija.hr/najnovije/u-predskolu-krenula-nova-generacija-ucenika-roma). Učenicima romske nacionalne manjine hrvatski nije materinski jezik.
Lingvistička i obrazovna istraživanja pokazuju da prilikom dolaska u školu romski učenici ne znaju ili nedovoljno znaju jezik, što im otežava praćenje cjelokupne nastave (Cvikić, 2007, Cvikić i Petroska, 2013, Turza-Bogdan i Ciglar, 2010). Način obrazovanja tih učenika u mlađoj školskoj dobi ovisi o učiteljskim kompetencijama, posebice jezičnoj i metodičkoj. Zanimalo nas je mišljenje studenata Učiteljskog fakulteta o problematici obrazovanja romskih učenika na hrvatskom kao nematerinskom jeziku. Proveden je anketni upitnik među studentima učiteljskog i odgojiteljskog studija. Odabrani studentski uzorak pokazuje mišljenje i recepciju, ali ukazuje i na mogućnosti povećanja jezičnih i metodičkih kompetencija budućih učitelja.
Na temelju dobivenih rezultata predlažu se mogućnosti poboljšanja kvalitete obrazovanja učitelja i odgojitelja u odnosu na važan segment usvajanja hrvatskoga kao inoga jezika.
Ključne riječi
hrvatski kao nematerinski jezik; romska nacionalna manjina
Hrčak ID:
184045
URI
Datum izdavanja:
27.4.2017.
Posjeta: 2.085 *